Pedro Taborda a fost lăudat de străini la ultimul meci pentru „Poli” Timişoara

0
Pedro Taborda se desparte de Poli după un joc bun

După Dinamo Zagreb – „Poli” Timişoara 1-2, presa croată a scris că echipa gazdă a fost superioară în ultima partidă din Liga Europa, însă s-a lovit de prestaţia excelentă a portarului portughez, aflat probabil la ultimul joc în tricoul lui „Poli”.

Taborda a fost învins la Zagreb doar de coechipierul său, Cristi Scutaru, care a "reuşit" un autogol. „Dinamo a încheiat din nou cursa europeană înainte de primăvară. N-au fost goluri la Zagreb în prima repriză, în schimb a marcat Anderlecht cu Ajax, zdrobind visele echipei lui Jurcici. Cu Timişoara Dinamo a dominat, şi-a creat ocazii, dar românii au avut un portar fantastic”, a spus cotidianul „24 de ore”.

Pedro Taborda a cerut acum câteva săptămâni să fie lăsat să plece în pauza de iarnă, pentru a putea juca mai mult, la „Poli” fiind constant doar rezerva lui Costel Pantilimon. Conducerea clubului i-a acceptat cererea, iar situaţia nu s-a schimbat nici după prestaţia excelentă din partida de la Zagreb.