LIVE TEXT "Poli" Timişoara - Internaţional 0-0 / Filmul meciului

0

"Poli" pierde serios teren în lupta pentru titlu, după o înfrângere şi un egal în ultimele două partide de pe teren propriu. Alb-violeţii se află acum la trei puncte în spatele liderului CFR Cluj, care îşi poate dubla acest avantaj la finalul acestei etape.

Final de partidă. Timişorenii nu reuşesc să înscrie, în ciuda posesiei superioare a balonului, iar o parte dintre suporterii bănăţeni aflaţi pe stadion au cerut demisia antrenorului Neluţu Sabău, în timp ce apaludau echipa oaspete.

Min. 90+1: cartonaş galben Magera

Min. 90: cartonaş galben Marius Popa pentru trageri de timp repetate

Min. 88: Băcilă şutează de pe drepta, la colţul lung, puţin pe lângă bară

Min. 86: Kozak este angajat excelent în careu de Ionescu şi centrează în faţa porţii, însă Mansour ratează întâlnirea cu balonul

Min. 82: înlocuire şi la Internaţional, iese Apostu, intră Stoianof

Min. 82: ultima schimbare la "Poli", Mansour în locul lui Bourceanu

Min. 81: şut senzaţional al lui Ionescu, de la peste 20 de metri, Popa deviază peste bară

Min. 80: schimbare la oaspeţi, iese Voiculeţ, intră Vezan

Min. 78: şut al lui Răduţ de la 20 de metri, Pantilomon reţine balonul

Min. 75: fază de atac excelentă a argeşenilor, centrare Kone de pe stânga, iar Apostu, din unghi, trimite în bara din stânga lui Pantilimon

Min. 68: fază identică în careul oaspeţilor, de data aceasta cu Magera în prim plan, însă acesta este deposedat

Min. 67: Ionescu îl lansează pe Goga, însă acesta face o preluare prea lungă şi mingea ajunge la Marius Popa

Min. 66: o nouă schimbare la gazde, iese Răzvan Cociş, care nu a rupt gura târgului la debut, şi intră Jan Kozak

Min. 65: timişorenii domină în ceea ce priveşte posesia balonului, însă nu reuşesc să pună în pericol poarta adversă

Min. 53: şut al lui Alexa de la 20 de metri, puţin pe lângă bara din stânga lui Marius Popa

Min. 46: a început repriza secundă cu o schimbare la timişoreni, Claudiu Ionescu în locul lui Parks

Finalul primei reprize. Chiar dacă alb-violeţii au avut ocaziile importante ale primei jumătăţi de meci, jocul prestat de elevii lui Sabău a lăsat mult de dorit. În mitanul secund, presiunea va fi pe timişoreni pentru a reuşi o victorie de care au nevoie pentru a rămâne în cursa pentru titlu.

Min. 41: Răduţ încearcă un şut din afara careului, însă balonul trece pe lângă poartă

Min. 33: Cociş încearcă un şut de la aproape 25 de metri, mingea trece peste transversală

Min. 25: Voiculeţ pătrunde în careu, însă este blocat de Luchin în momentul şutului, iar Pantilimon reţine balonul

Min. 21: Bonfim recuperează o minge pe dreapta şi pătrunde în careu de-a lungul liniei de fund, însă cele două tentative ale sale, întâi centrare, apoi şut, sunt blocate de portarul Marius Popa, fost jucător al timişorenilor

Min. 8: centrare a lui Alexa pentru Magera, care trimite mingea cu capul, din plonjon, însă peste poartă

Min. 7: şutul lui Goga din lovitură liberă este deviat cu capul de Parks, însă mingea trece pe lângă poartă

Min. 6: cartonaş galben pentru Chiricheş pentru un fault pe linia careului de 16 metri la Cociş

Min. 1: a început partida, cu doar aproximativ 2.000 de spectatori în tribune

Iată echipele de start ale celor două formaţii:

Poli: Pantilimon - Bonfim, Luchin, Mera, Sepsi - Alexa - Cociş, Bourceanu, Magera, Goga - Parks.

Inter: M. Popa - G. Matei, Chiricheş, Pintilii, Neagu - Menassel, Băcilă, Voiculeţ, E. Kone - Răduţ, Apostu.

În partida din turul campionatului alb-violeţii s-au impus mai greu decât o arată scorul, 3-0. După o primă repriză fără gol, Dorin Goga a deschis scorul imediat după pauză, iar bănăţenii s-au descătuşat. Marcatorii celorlalte două goluri timişorene în meciul disputat la începutul lunii octombrie, Gigel Bucur şi Arman Karamyan, nu mai fac parte din echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău.

Partida din această seară este o ocazie pentru Dorin Goga, golgeterul lui "Poli", să devină şi golgeterul campionatului. Ardeleanul are 11 reuşite în acest sezon de Liga 1, iar înaintea sa sunt doar Andrei Cristea şi Kapetanos, ambii cu câte 12 goluri.