Timişoara: Un copil de 13 ani a ocupat locul 5 într-un raliu profesionist cu 23 de participanţi, unii piloţi licenţiaţi FOTOREPORTAJ

0

Organizatorii competiţiei sportive au constatat astăzi, cu surprindere, că puştiul de 13 ani a reuşit să fie mai rapid decât alţi piloţi cu ani de zile de experienţă.

Citeşte şi:

Raliu într-un sat din Timiş, cu un copil de 13 ani la volan (GALERIE FOTO)

Armond Kozak, pilot de maşină sport la doar 13 ani, a uimit publicul venit la concursul „Rally Cross Timiş 2009”, impunându-se ca timp printre şoferi care participă şi la concursuri naţionale.

Puştiul de 13 ani a ras curbele de zgură de pe prima pistă de rally cross, inaugurată la în comuna timişeană Diniaş, cu îndemânare şi a reuşit să termine cele două manşe a câte trei ture cu un timp care l-a clasat printre primii zece participanţi la raliu.

„Încă nu am făcut un clasament oficial, nici nu ne-am propus neapărat, prima ediţie a unui stfel de raliu dorind să fie ceva amical, ca fiecare participant să se simtă campion la clasa lui. Dar, după primele calcule, micuţul Armond, este pe locul cinci, acesta scoţând un timp foarte bun”, a precizat Florin Isac, organizatorul raliului.

Experienţă contra tinereţe

Micuţul pilot s-a impus în faţa unor şoferi care au o experienţă acumulată şi din alte concursuri naţionale. „Printre participanţi, au existat şi piloţi licenţiaţi, cu experienţă”, a mai adăugat Florin Isac.

Armond Kozak a venit la raliu alături de tatăl său, care l-a ajutat în tunarea maşinii. Tânărul a fost primul pilot care a încercat pista din macada şi nici după ce a făcut mult praf în urma sa, emoţiile nici nu încăpeau în discuţie pentru micuţul pregătit să pornească în a doua manşă. „Nu am deloc emoţii, îmi place mai mult pe asfalt, dar mi-a plăcut aici”, a spus micul pilot ieri.