Stiri din Timisoara

Timişoara: TU FACI LEGEA! Tu poţi decide preţul căldurii: vino la şedinţă!

27 iulie 2009, 21:21 |  Autor: Daniel Dancea  | 

Timişoara: TU FACI LEGEA! Tu poţi decide preţul căldurii: vino la şedinţă!

Timişoara: TU FACI LEGEA! Tu poţi decide preţul căldurii: vino la şedinţă!

 

Creşterea preţului la căldură cu 15% ar însemna şi majorarea subvenţiilor, iar menţinerea preţului ar presupune tăierea subvenţiilor.

Primăria şi Colterm propun o creştere de 15 % a căldurii, de la 162 de lei la 187 de lei pe gigacalorie. „Coltermul justifică aceste majorări de preţuri în momentul în care îşi modifică preţul de producţie. Aceste ajustări de preţuri au obiectiv ca până în 2015 preţul de producţie al gigacaloriei să fie acelaşi cu preţul consumatorului, urmând să se acorde ajutoare sociale doar pentru consumatorii cu venituri foarte reduse”, a spus directorul tehnic al Colterm Ioan Piţurcă. Preşedintele Federaţiei Asociaţiilor de Locatari din Timişoara (FALT), Petru Olariu, s-a opus proiectului care nu prevedea şi majorarea subvenţiilor. „Nu era în regulă să măreşti preţul gigacaloriei în situaţie de criză când oamenii nu mai au bani, fără ca ajutoarele de încălzire să fie majorate”, a spus Petru Olariu.

Un sfert din timişoreni primesc subvenţii

Primăria nu concepe funcţionarea sistemului în actuala formă. „Cea mai bună variantă este să creştem preţul, dar şi subvenţiile pentru că astfel vor ajunge să beneficieze cei îndreptăţiţi de ajutoare”, a spus primarul Gheorghe Ciuhandu. Acesta a mai spus că o măsură populistă de menţinere a preţurilor în actuala formă ar fi iresponsabilă şi ar duce în situaţia în care Coltermul nu ar mai putea funcţiona şi ar avea de suferit şi mai mulţi oameni.

Alte proiecte propuse

Primăria mai vrea să înceapă modernizarea centrului istoric al oraşului şi cere aprobarea unor cheltuieli de 900.000 de lei. Proiectul total costă peste 45 de milioane de lei, bani pe care administraţia speră să-i obţină din fonduri europene. O altă investiţie pusă pe ordinea de zi, mâine, este modernizarea Pieţei Iosefin pentru care executivul primăriei cere şase milioane de euro. În total, consilierii vor vota pentru 55 de proiecte de hotărâre.
Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Adevarul on Facebook

    Mălin Bot

    Instalarea prim-ministrului pupilă Victor Ponta, la Guvern, în fostul birou al mentorului-inculpat Adrian Năstase, capătă un înţeles simbolic aparte astăzi, după manevrele de la Inspectoratul de Stat în Construcţii. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole