Stiri din Timisoara

Cum se împart sutele de milioane. Bugetul Timişoarei se aprobă astăzi. Vezi unde se alocă bani!

7 februarie 2012, 13:02 |  Autor: Daniel Dancea | 

Cuvinte cheie: timisoara, bugetul timisoarei, parcul copiilor, consiliu local, investitii,

Parcul Copiilor Timisoara

Parcul Copiilor Timisoara

 

Consiliul Local Timişoara se întruneşte astăzi în şedinţă extraordinară pentru a aproba bugetul Timişoarei pe anul 2012. Şedinţa se anunţă una extrem de interesantă, ţinând cont că se împart cele 650 de milioane de lei din bugetul local.

Specialiştii din Primăria Timişoara prevăd pentru anul în curs un buget local de aproximativ 650 de milioane de lei, dintre care 400 de milioane venituri proprii. La capitolul investiţii sunt prevăzute 60 de milioane de lei. Din această sumă, învăţământul primeşte 1,7 milioane de lei, cea mai mare sumă mergând către extinderea Grădiniţei cu Program Prelungit numărul 26. La capitolul „sănătate” sunt alocate pentru investiţii 1,8 milioane de lei, bani din care se va cumpăra un tomograf la Spitalul Municipal, se va dota Spitalul de Copii şi se va moderniza Spitalul Victor Babeş.

Marele perdant, potrivit proiectului de buget, este RATT-ul, care a primit mult mai puţini bani decât a solicitat. Spre exemplu, pentru a putea funcţiona, Regia Autonomă de Transport Timişoara are nevoie de 42 de milioane de lei, dar i s-au alocat doar 25 de milioane. Managerul RATT spune că nu este nicio problemă, bazându-se pe o rectificare care se va face în vară.

Urmăreşte timisoara.adevarul.ro pentru a vedea cum se împart banii Timişoarei


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Parcul Copiilor, care trebuia terminat acum trei luni, mai înghite 1,2 milioane de lei

    Consiliul Local Timişoara se întruneşte astăzi în şedinţă, iar unul din punctele de pe ordinea ...

    FOTOGALERIE Care este secretul şocant al acestor femei superbe

    Tot mai multe femei frumoase şi necunoscute şi-au făcut, în ultimul timp, loc în revistele de m ...

    Timișoara va avea curând tramvaie noi: se așteaptă ofertele producătorilor VIDEO

    Regia Autonomă de Transport Timişoara invită furnizorii de tramvaie să-şi prezinte un modelul ...

    Comisia Europeană face anchetă la Moşniţa Nouă în „problema” tramvaiului sătesc

    Cetăţenii care locuiesc pe Strada Principală din Moşniţa Nouă au sesizat Parlamentul European, ...

    Primele aparate de joacă au fost montate în Parcul Copiilor. Vezi cum arată „Visul zborului”!

    Lucrările de la Parcul Copiilor sunt în plină desfăşurare. Azi au fost prezentate primele apara ...

    De ce ratăm banii UE: interese mari şi controale proaste

    Comisia Europeană le semnalează autorităţilor din România că există nereguli în achiziţiile pub ...

    FOTO Locuitorii din Moşniţa Nouă se revoltă împotriva tramvaiului care îi va lega de Timişoara: "S-a terminat cu liniştea pentru noi!"

    Mulţi dintre timişenii din comuna Moșnița Nouă, aflată la opt kilometri de Timișoara, sunt îng ...

    EXCLUSIV Frânele firobuzelor din Timișoara, modificate în numele economiilor. Șoferii sunt obligați să forțeze galbenul

    Regia Autonomă de Transport Timișoara are un plan foarte dur de economii. Din acest motiv, pest ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Mioara, o prinţesă părăsită

    Sabin Orcan

    De cealaltă parte, Petre nu suflă niciun cuvinţel în apărarea Mioarei, căci ar însemna că trebuie să se caute şi el niţel prin portofel. Cum ziceam, fostul prim-ministru se comportă ca regii de odinioară.

    Nasc şi la Moldova oameni…

    Liviu Antonesei

    Din când în când, mai ales când unii neghiobi, cărora nu le ajunge rasismul etnic şi trec la cel regional, aruncă vorbe spurcate despre moldoveni, care ar fi leneşi, săraci şi înapoiaţi, îmi amintesc o hartă care a atârnat pe peretele clasei mele pe toată durata liceului…

    Vorbe de prim-ministru

    Grigore Cartianu

    Astăzi nu scriu nimic. Pe ploaia asta, m-am cam lenevit.

    De ce trebuie să votăm

    George Radulescu

    „De ce să mai votez dacă toţi politicienii sunt la fel?".

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole