Stiri din Timisoara

Timişoara: Culmea grevei: magistraţii îşi amână propriile procese pentru drepturi salariale

18 septembrie 2009, 21:21 |  Autor: Cristian Poelincă  | 

Timişoara: Culmea grevei: magistraţii îşi amână propriile procese pentru drepturi salariale

Timişoara: Culmea grevei: magistraţii îşi amână propriile procese pentru drepturi salariale

 

Judecătorii şi procurorii fac grevă de două săptămâni, iar procesele lor sunt amânate la fel ca şi termenele în toate cele 80.000 de litigii.

Citeşte şi Braşov: Magistraţii merg cu protestele până la capăt

Magistraţii timişoreni aflaţi în grevă de două săptămâni au ajuns la o performanţă greu de atins. Ei sunt în situaţia în care îşi amână termenele de judecată în propriile procese, la fel cum fac cu miile de cauze aflate pe rolul instanţelor.

Asta, deoarece aproape toţi judecătorii de la Judecătorie, Tribunal şi Curtea de Apel au procese cu Ministerul Justiţiei pentru sporurile salariale suspendate în perioada 2000-2008 prin ordonanţe de urgenţă.

La Tribunalul Timiş, judecătorii care solicită spor de vechime au ajuns la performanţa de a se judeca singuri. Doi dintre ei au procese la Tribunalul Timiş, însă colegii lor de la completul de litigii de muncă le-au amânat procesul cu o lună, până în 16 octombrie. Fiecare magistrat de la Tribunalul Timiş are câte un proces deschis, cu primul termen la instanţa unde lucrează, care a fost programat în data de 8 octombrie.

„Este primul termen de judecată în proces şi probabil că urmează să fie amânat, dacă greva continuă”, a spus Lavinia Biriş, consilier juridic al Tribunalului Timiş.

Răbdare de procurori

Procurorii timişoreni sunt şi ei în grevă. Cu toate acestea, au şi ei procese pe rol în care se judecă cu Ministerul Justiţiei pentru sporuri salariale neacordate. Judecătorii amână şi procesele procurorilor, pe care situaţia nu-i deranjează.

„Aşteptăm o sentinţă în procesele pe care le avem. Nu ne deranjează dacă se amână. O să avem răbdare. Noi susţinem greva judecătorilor, pentru că avem aceleaşi probleme ca şi ei. Magistraţii, instanţele şi parchetele sunt subfinanţaţi şi dorim să se reglementeze această situaţie”, a spus Ion Braşoveanu, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş.

În acest moment, pe rolul instanţelor timişene, procurorii şi judecătorii au peste 20 de procese în care se judecă cu Ministerul Justiţiei pentru sporurile salariale acordate legal, dar suspendate prin ordonanţe guvernamentale.
Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Adevarul on Facebook

    Mălin Bot

    Instalarea prim-ministrului pupilă Victor Ponta, la Guvern, în fostul birou al mentorului-inculpat Adrian Năstase, capătă un înţeles simbolic aparte astăzi, după manevrele de la Inspectoratul de Stat în Construcţii. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole