Timişoara: Adversara lui "Poli" a pierdut primul meci din noul sezon al Bundesligii

0

VFB Stuttgart a pierdut, vineri seara, cu 0-2, meciul disputat la Wolfsburg, în etapa de debut din Bundesliga.

Chiar dacă la VFB Stuttgart a evoluat Alexander Hleb, revenit de la FC Barcelona şi rusul Pavel Pogrebnyak, considerat transferul verii, şvabii nu au reuşit să împiedice înfrângerea de la Wlfsburg. Ciprian Marica a intrat în teren în minutul 68, în locul brazilianului Cacau, însă nici românul nu a putut schimba soarta jocului.

Marica, cel mai scump transfer din istoria lui Stuttgart, continuă să fie marea dezamăgire pentru echipa care a ocupat locul trei în sezonul trecut al Bundesligii.
În poartă a evoluat veteranul Jens Lehmann, care se apropie vertiginous de 40 de ani, însă este încă în formă bună.

Răzbunarea fostului antrenor

Golurile gazdelor au fost reuşite de Misimovici, în minutul 71, şi Grafite, în minutul 82. Markus Babbel, tehnicianul lui Stuttgart, a început meciul în următoarea formulă: Lehmann - Trasch, Tasci, Delpierre, Magnin - Gebhart, Khedira, Hitzlesperger, Hleb - Cacau, Pogrebynak.

WFL Wolfsburg este pregătită chiar de Armin Veh, antrenorul care a câştigat titlul cu VFB Stuttgart, în 2007.

Babbel nu are licenţă de antrenor

În Germania există o veritabilă dispută în ceea ce-l priveşte pe Marcus Babbel, antrenorul echipei VFB Stuttgart. Fostul internaţional a preluat postul de principal după demiterea lui Armin Veh. Babel nu are licenţă de antrenor, însă a fost iertat până acum pentru că a făcut parte din naţionala Germaniei, care a câştigat Campionatul European, în 1996.
Babel a jucat pe postul de fundaş dreapta la Bayern Munchen, Hamburg, Liverpool, Blackburn Rovers şi VFB Stuttgart.