Timişoara: Concurs de ciclism pe şosea în capitala Banatului
0
Primul concurs de ciclism pe şosea care se organizează în acest an la Timişoara se va desfăşura duminică, pe un traseu de 65 de kilometri.
Evenimentul este organizat de Clubul Sportiv Tibiscus, in parteneriat cu “Verde pentru Biciclete”. Concursul Internaţional de Ciclism de Şosea “Bega Tour” se va desfăşura duminică, pe traseul Dumbrăviţa - Giarmata - Pişchia - Bencecu de Jos - Bencecu de Sus - Giarmata - Dumbrăviţa. Concursul va fi de tip open, deschis tuturor amatorilor de ciclism care au împlinit 14 ani, indiferent de tipul bicicletei.
Înscrierile se fac duminică, între orele 9 şi 10, în parcarea de la Dunca Expediţii, la ieşirea din Dumbrăviţa spre Giarmata. Startul este programat la ora 10 şi 10 minute, pentru tura de 65 de kilometri, de la ora 10.15 la tura de 42 de kilometri. Premierea va avea loc de la ora 13.00.
Categoriile înscrise în concurs sunt junior (14-18 ani-42 km), U 23 (18-23 ani-65 km), Seniori (23-35 ani-65 km), Master (35-50 ani- 65 km), Veterani (+50- 42 km) şi fete (+14-42 km). Taxa de participare este de 20 lei şi se poate achita în momentul înscrierii.
Harta circuitului:
