"Leii din Banat" au pierdut la Mediaş

0

În avanpremiera meciului de fotbal dintre Gaz Metan Mediaş şi „Poli”, s-a disputat partida de baschet dintre echipa sibiană şi BCM Elba Timişoara, din cadrul etapei a 12-a a Diviziei A.

Gaz Metan mediaş şi-au adjudecat victoria cu 73-68, după o partidă extrem de echilibrată. Elevii lui Dragan Petricevici au condus la pauza mare cu două puncte, însă au avut un sfet trei mai slab, care i-a readus în cărţi pe medieşeni. Partida putea intra în prelungiri dacă aruncarea lui Pesici, din ultimele secunde, ar fi intrat în coş.

Cel mai bun marcator din tabăra „Leilor” din Banat a fost Pesici, cu 14 puncte, urmar de Păltinişanu, cu 12 puncte. De partea cealaltă, Zigeranovici a marcat 17 puncte. În urma acestei înfrângeri, BCM Elba a căzut pe locul 6 în clasamentul Diviziei A.