„U” Mobitelco – BCM Elba 76-84: Timişorenii devin favoriţi la calificarea în finală

0
Milos Pesici a fost din nou cel mai bun marcator al timişorenilor

Echipa antrenată de Dragan Petricevici a reuşit o victorie de nepreţuit în deplasare, reuşită care schimbă raportul de forţe în semifinala play-off-ului Diviziei A.

Timişorenii au intrat mult mai bine în meci şi au condus pe tabelă încă din debut. După primul sfert, tabela arăta 24-19 în favoarea celor de la Elba, dar „studenţii” au revenit şi au preluat pentru prima oară conducerea la 25-24, însă cu doar câteva secunde înainte de pauza mare, Petru Czmor a înscris de la mare distanţă şi oaspeţii au intrat în avantaj la cabine (41-39).

Sfertul al treilea a fost din nou extrem de echilibrat, ambele echipe mizând pe aruncările de la trei puncte, în dauna unor puncte reuşite de sub panou. Cu un Milos Pesici într-o formă de zile mari în partea a doua a meciului, oaspeţii s-au impus în cele din urmă, iar scorul de 84-76 pentru timişoreni o îndreptăţeşte pe Elba să spere la calificarea în finală.

Antrenorul alb-violeţilor este în continuare precaut. „Mă bucur că am reuşit să trecem peste oboseală, am reuşit să învingem, dar este doar 1-0.  Nu înseamnă că suntem favoriţi, mai sunt multe meciuri de jucat. Cred că la echipa gazdă s-a simţit presiunea terenului propriu, noi am ştiut pentru ce am venit aici, dar „U” Mobitelco este în continuare favorită”, a spus Dragan Petricevici, citat de "citynews".

Cel mai bun om al timişorenilor a fost Milos Pesici, cu 25 de puncte şi şase recuperări, în timp ce de la gazde s-au remarcat Krstanovici şi Silvăşan, cu 21, respectiv 19 puncte.