Stiri din Targu-Mures

Târgu Mureş: Doi fraţi au fost sechestraţi şi violaţi timp de câteva luni

18 martie 2010, 09:02 |  Autor: Mirela Copariu | 

Cuvinte cheie: viol, copii, abuz, Târgu-Mureş,

Cei doi suspecți au fost reținuți de polițiștii buzoieni

Buzău

Cei doi suspecți au fost reținuți de polițiștii buzoieni

 

 Doi frati din Târgu-Mureş, care au fugit de acasă pentru că familia lor este dezbinată, au tărit doi ani de coşmar. Baietii, de 13 si 15 ani, au fost răpiţi, abuzaţi şi obligaţi să cerşească.

În luna ianuarie, procurorii DIICOT Buzău au fost sesizaţi de asistenţii sociali de la Direcţia Generală de Asistenţa Socială şi Protecţia Copilului Buzău despre faptul că doi minori în vârstă de 14 şi 16 ani, fraţi, din judeţul Mureş, au fost abuzaţi sexual de către doi buzoieni, ambii de 27 de ani.

Cei doi fraţi au profitat de neatenţia celor doi tineri, au pus mâna pe un telefon şi au anunţat, la telefonul copilului, tragedia prin care au trecut.

În urma cercetărilor, poliţiştii Serviciului Judeţean de Combatere a Criminalităţii Organizate Buzău au stabilit că tinerii buzoieni i-au racolat pe cei doi fraţi de pe raza municipiului Cluj-Napoca, profitând de faptul că aceştia nu aveau unde locui, fiind fugiţi de acasă.

Imediat după aceea suspecţii i-au dus în judeţul Constanţa şi i-au cazat iniţial într-o scară de bloc, apoi într-un cort amplasat într-o pădure, unde i-au violat. Totodată, copiii au fost obligaţi să cerşească pe străzile Constanţei şi prin staţiuni, iar dacă nu aduceau sume mari de bani erau bătuţi crunt.

Poliţiştii au descins la locuinţele celor doi buzoieni şi le-au făcut percheziţii după care suspecţii au fost prezentaţi Tribunalului Buzău cu propunerea de arestare preventivă, instanţa emiţând pe numele lor mandate de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 de zile.

Pentru ultimele noutăţi din Târgu-Mureş, click pe poza de mai jos


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Mioara, o prinţesă părăsită

    Sabin Orcan

    De cealaltă parte, Petre nu suflă niciun cuvinţel în apărarea Mioarei, căci ar însemna că trebuie să se caute şi el niţel prin portofel. Cum ziceam, fostul prim-ministru se comportă ca regii de odinioară.

    Nasc şi la Moldova oameni…

    Liviu Antonesei

    Din când în când, mai ales când unii neghiobi, cărora nu le ajunge rasismul etnic şi trec la cel regional, aruncă vorbe spurcate despre moldoveni, care ar fi leneşi, săraci şi înapoiaţi, îmi amintesc o hartă care a atârnat pe peretele clasei mele pe toată durata liceului…

    Vorbe de prim-ministru

    Grigore Cartianu

    Astăzi nu scriu nimic. Pe ploaia asta, m-am cam lenevit.

    De ce trebuie să votăm

    George Radulescu

    „De ce să mai votez dacă toţi politicienii sunt la fel?".

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole