Victorie uriaşă pentru FCM! Astafei vine cu punctele!

0
Astafei a marcat unicul gol al partidei

Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a obţinut o victorie esenţială în lupta pentru evitarea retrogradării, scor 1-0, în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş.

FCM Târgu-Mureş respiră, cel puţin momentan, aerul lipsit de grijile retrogradării. Asta, deoarece băieţii lui Sabău au făcut un meci pragmatic foarte bun şi au obţinut cele trei puncte atât de necesare supravieţuirii în prima ligă. Unicul gol al partidei a fost marcat de Astafei, în minutul 61, după o pasă de la Bujor.

FCM Târgu Mureş: Albuţ - Vagner (Ljubojevici '59), E. Nicu, Cordoş, Sepsi, Szilagyi - Astafei, Kiriţă, Ilyeş, Bumba (Ghionea '72) - Subotici (Bujor '46). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Ciucă, Muth, Markovici, Vukadinovici - Todea (Tahar '68), Issa Ba - Buzean (Dudiţă '80), Nicandro (Avram '68), Petre - Vitinho. Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonaşe galbene: Cordoş'8, Kiriţă '24, Albuţ '56, Ilyeş '77 / Todea '8, Markovici '15, Ciucă '72, Petre '76

Arbitri: Dragoş Istrate (central) - Stelian Slabu, Bogdan Hîrlab (asistenţi)

S-au bătut la propriu

La ultima fază a jocului, Ghionea l-a lovit cu cotul în figură pe Markovici şi i-a spart arcada. După fluierul de final, sîrbul a alergat spre fostul fundaş al Stelei pentru a-i cere socoteală. S-a format un meleu, cele două tabere împărţindu-şi lovituri. Mijlocaşul Avram a fost singurul eliminat. Lui Markovici i s-a făcut rău şi a avut nevoie de intervenţia echipajului SMURD, care l-a scos pe targă şi l-a transportat la spital.

"S-au dat trei minute de prelungire, nu se poate, stă portarul cinci minute pe jos... Trei minute, au fost şase schimbări, deci să vină şi arbitrul la interviu. Normal că au degenerat lucrurile. Publicul asta e minunat, trebuie felicitat. Dar eu nu văd prea mult fotbal, ci doar luptă surdă", a declarat Cristi Pustai, antrenorul medieşenilor, la finalul partidei.