Victorie pentru BC Mureș în deplasarea de la Timișoara

0
O nouă victorie pentru echipa mureșeană

BC Mureş a învins aseară la Timişoara, în meciul cu nou promovata Timba, din localitate, cu scorul de 63-77 (pe sferturi: 14-23, 17-21, 17-19, 15-14). Echipa mureșeană a reușit astfel să lege trei victorii consecutive, fiind una dintre performerele campionatului.

Partida a început cu o triplă al lui Ciric şi un dunk al lui Balaban, tigrii fiind egalaţi la 7 în minutul 3. Dealtfel a fost singura egalitate dintre cele două echipe, căci din acel moment mureşenii au înscris 10 puncte fără să mai încaseze vreunul, prin coşurile lui Ciric, Balaban, Dumitru şi Ceskovic de două ori. Primul sfert s-a încheiat cu 23-14 pentru BC Mureş, meciul neavând istoric, practic, până la final. Cuic, cu cele 27 de puncte marcate pe parcursul întregii păartide, a fost din nou unul dintre cei mai buni jucători ai lui BC Mureș.

Este foarte greu să menţii concentrarea pe tot parcursul meciului, dar noi am avut perioade bune, ne-am apărat bine. Am alternat apărările, iar astfel i-am deranjat pe cei din Timişoara. Jakab Kriszti a jucat multe minute şi ţin să-l evidenţiez, fiindcă ne-a ajutat mult sub panou. Asta e, ştiu, suntem un pic obosiţi şi după drumul lung până Timişoara, dar ne pregătim pentru următorul meci”, a declarat la final antrenorul Srecko Sekulovic.

Iată echipele intrate pe teren:

Timba: Popa 15 (2x3), Glynn 13, Stojakovic 8, Johnson 7, Milovic 6 (1x3), Huckaby 5, Grubisic 5, Czmor 4

BC Mureş: Cuic 27 (2x3), Dumitru 11 (1x3) + 12 rec, Ceskovic 9 (1x3), Balaban 8, Peciukas (2x3), Ciric 8 (2x3), Jucan 3 (1x3), Jakab 3