Târgu-Mureş: City Us câştigă derby-ul cu Galaţiul

0

În etapa a IV-a a Ligii 1 la futsal, City'us Tîrgu-Mureş a învins cu 5-3 pe United Galaţi

Înaintea jocului, cele două formaţii erau singurele cu maximum de puncte, 9, partida din Sala Sporturilor putând fi considerată un derby al campionatului.

Fără Gherman, Mimi Stoica şi Lupu, în continuare menajaţi, tîrgumureşenii au ratat numeroase ocazii, cei de la United profitând şi menţinându-se mult timp în plasa campioanei.

După 2-1 la pauză, oaspeţii egalează în debutul părţii secunde, dar City'us profită de autogolul lui Pleşu din minutul 27 şi se desprinde decisiv la 3 goluri.

Iată şi evoluţia scorului: 0-1 Cojoc (11), 1-1 Radu (14), 2-1 Philipe (17), 2-2 Dima (25), 3-2 Pleşu (27-autogol), 4-2 Paulinho (37), 5-2 Nuno Miguel (38), 5-3 Ivan (40).

Sito Rivera i-a avut la dispoziţie pentru acest joc, pe: Carlao, Klein - Nicuşan, R. Radu, Nuno Miguel, F. Matei, C. Matei, Velcherean, Paulinho, Ignat, Philipe şi Rodrigo.

City'us rămâne singura echipă neînvinsă şi ocupă primul loc al clasamentului cu 12 puncte.

Următoarea etapă se va disputa doar pe 30 octombrie, selecţionata României urmând să participe la Grand Prix-ul găzduit de oraşul brazilian, Anapolis, în perioada 17-24 octombrie.