Târgu-Mureş:FCM e lider în Liga 2!

0

După victoria de pe teren propriu în faţa celor de la Minerul Lupeni (scor 4-0 n.r.) şi profitând de jocul rezultatelor, FCM Târgu-Mureş a revenit pe prima poziţie a clasamentului Ligii 2.

La meciul de pe arena Trans Sil au fost prezenţi 2.500 de spectatori care i-au purtat pe oranj-albaştri către victorie, una dintre cele mai clare din acest sezon competiţional obţinute de mureşeni.

Golurile au fost marcate de Lupuţ (în minutul 7- a transformat precis o lovitură de la 11 metri acordată după un fault asupra lui Dan Roman), Stere (în minutul 49- şut din interiorul careului, în urma unei devieri a lui N’Kongue, şi în minutul 72- scăriţă peste portar, după ce a “culcat” din gleznă doi adversari în careul mic) şi D. Roman ( în minutul 60- a reluat în plasă un balon respins de goalkeeperul oaspeţilor la un şut al lui N’Kongue).

După acest rezultat, FCM-ul se află pe primul loc al clasamentului, la egalitate de puncte cu FC Argeş, 37 de puncte.