Stiri din Targu-Mures

Târgu-Mureş:Poliţiştii veghează vacanţele de la Sovata

30 iulie 2009, 21:21 |  Autor: Alex Ramadan  | 

Târgu-Mureş:Poliţiştii veghează vacanţele de la Sovata

Târgu-Mureş:Poliţiştii veghează vacanţele de la Sovata

 

În perioada 29 iulie – 1 august 2009, Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Mureş – prin structurile de prevenire, proximitate, poliţie rutieră şi Poliţia Staţiunii Sovata, în parteneriat cu Primăria Sovata şi Balneoclimaterica Sovata, derulează Campania „VACANŢĂ ÎN SIGURANŢĂ”.

Scopul campaniei este informarea turiştilor pe diverse domenii, pentru prevenirea victimizării şi are ca parteneri: Centrul Judeţean de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Mureş, „Salvaţi Copiii” Mureş, Centrul Român pentru Copii Dispăruţi şi Exploataţi Sexual - FOCUS Bucureşti, IEESR Tg-Mureş - Centrul de Prevenire, Monitorizare şi Combatere a Violenţei în Familie,Crucea Roşie Mureş, Liga Studenţilor Medicinişti, Penitenciarul Tg-Mureş, Clubului Moto Carpe Diem 2009 Tg-Mureş, Asociaţia Victimelor Acc. de Circulaţie – Filiala Mureş, Scuter Fun Bucureşti, Sensiblu. Acestora li s-au adăugat cu multă deschidere jandarmii aflaţi în serviciu în Sovata, cât şi lucrători ai Direcţiei Judeţene de Pază – Grupa Sovata şi alţi voluntari.

Activităţile programate în cadrul campaniei au debutat miercuri 29 iulie, prin amenajarea unui Punct de informare al poliţiei pe terasa din faţa ştrandului din Sovata. Tema zilei a fost „Prevenirea furturilor. Consumul de droguri şi infracţionalitatea”. Încă de la început, poliţiştii au putut constata interesul turiştilor pentru aceste activităţi, dorind să afle care este scopul campaniei şi care au beneficiat de informaţiile oferite în scop anti-victimizare. În plus, aceştia au avut oportunitatea participării la diferite concursuri cu tematică preventivă, iar câştigătorii zilei au primit premii consistente oferite cu generozitate de Sensiblu.

Activităţile zilei au fost organizate astfel încât turiştii şi localnicii din Sovata să afle cum se pot feri de hoţii din buzunare şi de spărgătorii de maşini, au participat la grupul de discuţii libere pe tema infracţionalităţii şi a prevenirii consumului de droguri, au vizionat (seara, o dată cu lăsarea întunericului, pe platoul din faţa ştrandului) un film prin care au aflat care sunt capcanele drogurilor şi cum pot fi ajutaţi cei care au căzut pradă acestora.
Îmbucurător este faptul că majoritatea celor prezenţi la aceste activităţi au precizat că se simt în siguranţă în Staţiunea Sovata, că apreciază programul pregătit de poliţiştii mureşeni şi chiar au oferit unele idei şi proiecte de campanii pentru zonele turistice.

Campania continuă joi – 30 iulie, tematica zilei fiind „Prevenirea traficului de persoane. Dispariţiile de minori”, zi în care partenerii Poliţiei vor fi (alături de Balneoclimaterica Sovata): „Salvaţi Copiii” Mureş, Centrul Român pentru Copii Dispăruţi şi Exploataţi Sexual - FOCUS Bucureşti şi Sensiblu.(Compartimentul de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii, Poliţia de Proximitate, Poliţia Sovata).
Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Târgu-Mureş: Poliţiştii comunitari devin electricieni la Grădina Zoologică

    Poliţia Comunitară are aprobate doar 144 de posturi, faţă de 317 câte avea aprobate după vechea ...


    Mălin Bot

    Instalarea prim-ministrului pupilă Victor Ponta, la Guvern, în fostul birou al mentorului-inculpat Adrian Năstase, capătă un înţeles simbolic aparte astăzi, după manevrele de la Inspectoratul de Stat în Construcţii. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

    VIDEO "Dacii - Adevăruri tulburătoare 2012": filmul, vizionat de sute de mii de români, răstoarnă istoria

    „Istoria României se bazează pe un lung şir de falsuri?" Răspunsurile oferite în documentar au provocat o veritabilă frenezie: peste 360.000 de vizualizări, aproape 800 de comentarii.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole