Rapidul nu s-a oprit în halta Târgu-Mureș

0
Razvan Lucescu

FCM-ul a pierdut fără drept de apel meciul de aseară contra celor de la Rapid București, care s-au apropiat astfel la doar două puncte de liderul Dinamo.

Meciul a fost, practic, fără istoric, Rapidul permițându-și să rateze prin Surdu trei ocazii clare de gol, două la debutul meciului, iar a treia la începutul reprizei secunde. Dealtfel, întreg jocul s-a disputat cu Rapidul la timonă, jucătorii FCM-ului nefiind capabili să reziste atacurilor sufocante le giuleștenilor. Totuși, la scorul de 0-0, în minutul 12, mureșenii au cerut penalty la un henț clar în careu al lui Marcos Antonio, dar Augustus Constantin nu a arătat punctul cu var.

Rapidul a deschis scorul prin Grigorie, care l-a umilit pe portarul Albuț după o pasă genială dată de Deac, în minutul 62, iar Teixeiria a închis tabela cu un șut plasat de la 16 metri, după un assist de calitate de la Herea.

La meci au fost prezenți aproape 500 de fani rapidiști, care și-au susținut echipa pe întreaga durată a meciului.