Juniorii de la FCM, mai aproape ca oricând de semifinalele campionatului

0
Juniorii Republicani ai clubului FCM Târgu-Mureş

Echipa de juniori republicani A de la FC Municipal Târgu-Mureş s-a impus ieri cu scorul de 2-0 la Sebeş, în etapa a VIII-a a play-off-ului seriei a V-a.

Golurile formaţiei pregătite de Nicolae Ghira au fost înscrise de Ardelean, în minutul 6 şi Sălaghie, în minutul 40.

În urma acestei victorii, FC Municipal ocupă locul II în serie, cu 24 de puncte, la un punct în spatele celor de la Gaz Metan Mediaş.

Iată cum arată clasamentul în partea superioară:
1.    Gaz Metan Mediaş        25 puncte
2.    FC Municipal        24
3.    FC Braşov            20

În etapa următoare, penultima a play-off-ului, FC Municipal va evolua pe teren propriu, în compania celor de la Unirea Alba Iulia. În cazul unei victorii, tinerii jucători de la FCM vor obţine matematic calificarea la turneul semifinal, chiar înaintea ultimului joc de la Mediaş. Şi asta pentru că, la egalitate de puncte cu FC Braşov se vor lua în considerare rezultatele directe: 1-2 la Braşov şi 1-0 la Târgu-Mureş.

Partida dintre FC Municipal şi Unirea Alba Iulia se va disputa duminică, 22 aprilie, de la ora 12.00, pe terenul sintetic din cadrul complexului sportiv Trans-Sil.