Joc sub aşteptări şi remiză fără glorie pentru FCM Târgu-Mureş

0

Voinţa rămâne neînvinsă, asemeni celor de la Dinamo şi Steaua, după 1-1 acasă cu FCM Târgu Mureş. Sibienii au ratat un penalty, au trimis de două ori în bară, au avut un eliminat şi au egalat pe final, graţie golului lui Forika.

Sibiul a început mai bine meciul şi putea deschide scorul încă din minutul 7, când în decurs de numai 5 secunde Grigore şi Antohi au ratat două şanse mari de gol, nimerind transversala. Momentul psihologic al meciului s-a consumat în minutul 38, când sibianul Beza a ratat un penalty.

La reluare, viteza jocului nu s-a modificat şi suporterii au devenit din ce în ce mai nemulţumiţi de calitatea jocului. În minutul 75, Astafei a deschis scorul cu un şut plasat în stînga portarului Dănălache. Cu 4 minute înainte de finalul meciului, Forika a adus egalarea pe tabela de marcaj şi a ridicat în picioare miile de fani prezenţi pe arena din Sibiu.