Înotătorul mureşean Norbert Trandafir, câştigător la Jocurile Mondiale Universitare din China

0

Înotătorul mureşean Norbert Trandafir a câştigat medalia de argint în proba de 100 de metri liber, la Jocurile Mondiale Universitare, de la Shenzhen (China).

Calificat în finală la 100 de metri de pe locul patru, sportivul român şi-a îmbunătăţit performanţa, încheind cursa în 49.41 secunde, timp cu care a câştigat medalia de argint.

Potrivit Mediafax, Trandafir a fost depăşit doar de sportivul american James Feigen (49.26 secunde), pe podium urcând şi japonezul Shinri Shioura (49.50 secunde).

În primele cinci zile de competiţie de la Shenzhen, România a adunat 10 medalii, la gimnastică, judo, tenis de masă şi înot.

Delegaţia României la JMU de la Shenzhen include 60 sportivi (28 fete şi 32 de băieţi), obiectivele stabilite fiind de câştigarea a 7-8 medalii şi alte zece clasări pe locurile 4-6. Cei 60 de sportivi studenţi participă la 9 discipline: atletism, baschet, gimnastică artistică, gimnastică aerobică, înot, haltere, judo, scrimă şi tenis de masă.