FCM Târgu-Mureş eliminată de propria impotenţă din Cupa României

0
În final, clujenii au fost cei care-au sărbătorit

FCM Târgu-Mureş a pierdut meciul disputat la Cluj contra celor de la CFR cu scorul de 2-0, înfrângere care i-a costat pe mureşeni părăsirea Cupei României.

Deşi a folosit multe rezerve, Neluţu Sabău a aliniat un prim unsprezece ofensiv. CFR a fost echipa mai matură, care a speculat greşelile din apărarea oranj-albastră şi a înscris câte un gol pe repriză. FCM a fost echipa cu adevărat pozitivă în joc, ratând patru ocazii clare de gol (inclusiv o bară la scorul de 1-0 n.r.), dublu faţă de cele ale clujenilor. Golurile clujenilor au fost marcate de Bjelanovic (minutul 32) şi Sforzini (minutul 90).

La final, Sabău a declarat: "Lotul nu ne permite să luptăm pe ambele fronturi. Mă preocupă mai mult situaţia din campionat, aş fi riscat dacă aş fi băgat titularii contra CFR-ului".

Mureşenii au fost susţinuţi de aproximativ 100 de suporteri la Cluj, care aşteaptă cu nerăbdare ziua în care Vancea, atacantul FCM-ului, va fi în stare să fructifice ocaziile care i se oferă în timpul unui meci.