FCM Târgu-Mureş a bătut campioana CFR chiar la Cluj!

0

Fotbal Club Municipal Târgu-Mureş a produs una din marile surprize ale campionatului Ligii întâi, câştigând partida de aseară de la Cluj, contra campionilor en-titre, cu scorul de 2 la 1.

După o primă repriză în care au rezistat asaltului continuu al clujenilor, mureşenii au primit gol în minutul 61, autor fiind fostul rapidist Emil Dică. Elevii lui Sabău nu au capitulat şi, profitând de neatenţia fundaşilor cfrişti au restabilit egalitatea în minutul 83 prin Cristian Munteanu. Un minut mai târziu, Stere a bătut perfect o lovitură liberă şi l-a învins pe Nuno Claro pentru un 2-1 istoric pe terenul lui CFR. Ultimele minute ale partidei s-au disputat pe o ploaie torenţială care i-a avantajat pe mureşeni, clujenii nemaifiind în stare să îşi facă jocul.

FCM a fost susţinută la Cluj de aproximativ 150 de suporteri veniţi de la Târgu-Mureş.