FCM-ul a pierdut contra celor de la U Cluj şi termină Liga 1 pe locul 9

0

FCM Târgu-Mureş a încheiat primul sezon în primul eşalon fotbalistic românesc pe poziţia a noua, fiind învinsă de U Cluj pe teren propriu, scor 0-2. Totuşi, mureşenii au profitat de eşecurile celor de la Astra şi CFR Cluj şi de rezultatele directe, pentru a trece în faţa lor în clasament.

Meciul de pe Transil a fost unul deosebit de spectaculos, mureşenii ratând o sumedenie de ocazii şi chiar şi un penalty în prima repriză, prin Florin Dan. Mitanul secund le-a aparţinut, însă, clujenilor, care profită de eliminarea lui Fernandes, de la FCM, iar din lovitura liberă ce a urmat au deschis scorul prin Păcurar (minutul 53). Ulterior, aceştia şi-au mărit avantajul prin Machado(minutul 74).

Iată şi echipele de start:

FCM TG. MUREŞ: 22. Balauru - 15. L. Rus, 17. Iencsi, 33. Fernades, 24. Szilagyi - 25. Vagner, 83. Vasilache, 90. Issa Ba, 21. Astafei -- 19. Fl. Dan (cpt), 10. Didi

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Rezerve: 12. Dănălache - 4. Cordoş, 6. Cazan, 8. Vârtic, 9. Ruiz, 20. Răduţă, 28. Cr. Munteanu

U CLUJ: 1. Matache - 8. Unguruşan, 6. Abrudan, 23. Cucui, 3. Mendy - 20. Cojocnean, 24. Balde, 10. Păcurar (cpt), 7. Delgado - 11. Machado, 17. Voican

Antrenor: Ionuţ Badea

Rezerve: 33. Boşneag - 2. Buhuş, 5. Pele, 14. Bazzi, 15. R. Moldovan, 25. D. Munteanu, 28. V. Gheorghe.