Debut cu dreptul pentru City'us în Uefa Futsal Cup!

0
Mureşenii au câştigat primul meci

Campioana României la futsal, City’us Târgu-Mureş, a debutat cu dreptul în grupa a V-a a UEFA Futsal Cup – Main Round, competiţie găzduită de Sala Sporturilor.

Mureşenii au obţinut o victorie cu 4-1, la pauză 0-0, în faţa campioanei Croaţiei MNK Split. După o primă repriză albă, dominată însă de jucătorii mureşeni, partea a doua a adus şi golurile. Reuşita lui Ignat din minutul 22, cu un şut din afara careului, a fost urmată de cea a lui Matei, care a dus avantajul la 2 goluri, după un şut din unghi, profitând şi de superioritatea numerică a echipei.

Croaţii au redus din handicap, la o fază banală, Osibov deviind cu pieptul şutul unui coechipier, dar victoria celor de la City’us a devenit sigură după golurile lui Mimi Stoica şi Csoma Alpar, din minutele 36 şi 37.

În primul joc al turneului, Marca Futsal a învins cu 6-0 pe Ilves Tampere.

În a doua zi a turneului, programul jocurilor este următorul:
        Ora 17.00 – MNK Split – Marca Futsal
        Ora 19.15 – City’us – Ilves Tampere

În cazul unei noi victorii, City’us îşi va asigura, pentru al doilea an consecutiv, biletele pentru turul următor, Elite Round.