Târgu-Mureş: Campioni din nou la paraşutism

0
Târgu-Mureş:  Campioni din nou la paraşutism

Echipa Aeroclubului Târgu Mureş a câştigat a treia oară consecutiv Cupa României.

În perioada 22-27 Octombrie 2009 s-au desfăşurat competiţia naţională de paraşutism Cupa României şi Campionatul Naţional de precizia aterizării, concursuri desfăşurate la aerodromul Ghimbav-Braşov.

La  Cupa României, echipa Aeroclubului Târgu-Mureş, formată din sportivii: Russ Ioan-căpitan echipă, Szutor Zsigmond, Pop Gabriel, Csok Levente, Maris Diana şi pregătită de Maris Rodica şi Russ Ioan, a reusit să aducă a treia oară Cupa României de paraşutism în Targu-Mureş. La competiţie au participat în total 15 echipe. Pe locurile 2 şi 3 s-au clasat echipa militara de parasutism Buzau şi echipa aeroclubului Satu-Mare.

Sportivul Russ Ioan a câştigat şi titlul de Campion Naţional la precizia aterizării,  atât la categoria Seniori cât şi la categoria Master. Sportivii târgumureşeni Pop Gabriel şi Szutor Zsigmond au mai luat câte un loc 3 la categoriile seniori, respectiv master.

Premiul pentru cea mai tânără sportiva a fost acordat Dianei Maris,  reprezentantă tot a  Aeroclubului Târgu-Mureş.

“A fost o competiţie maraton dat fiind faptul că s-a desfăşurat din 7 manşe de concurs la competitia Cupa României şi din 10 manşe la Campionatul Naţional, în aceste condiţii competiţiile cerând  multă stăpânire, atenţie şi răbdare”, a explicat Ioan Russ.

Echipa mulţumeste şi colaboratorului Gravity Târgu –Mureş.