BC Mureș continuă seria impresionantă de victorii consecutive! Succes muncit în fața Farului!

0

BC Mureș a ajuns la cea de-a cincea victorie consecutivă în urma sucesului de aseară, obținut în deplasarea de la Constanța. Farul a condus ostilitățile în cea mai mare parte a jocului, dar mureșenii au fost mai puternici pe final.

Farul a condus încă din primul minut după un run de 10-0. tigrii au alergat după rezultat timp de 33 de minute, atunci egalând la 50, iar peste un minut conducând cu trei puncte, datorită triplei marcate de Andrija Ciric. A mai fost egal la 56 şi 58, ultimele două puncte fiind marcate de coşgeterul din meciul cu Giurgiu, Vaidotas Peciukas. Dealtfel aceasta a fost singurul coş marcat de lituanian în acest meci, fiind şi ultima reuşită a acestui meci.

Am oferit un avantaj de 10 puncte de la început, iar echipa constănţeană a ştiut să profite de acest fapt. Gazdele au luat avânt şi ne-a fost foarte greu să-i ajungem. Dar bine că ne-am revenit până-n final, 2 puncte sunt 2 puncte. Mai bine să  câştigăm cu joc slab, decât să pierdem când jucăm bine", a declarat Srecko Sekulovic, antrenorul mureşenilor.

Rezultat final, Farul Constanţa - BC Mureş: 58-60 (23-16, 16-13, 9-14, 10-17)

Farul: Booth 15 (3x3), Petronic 11, Santana 9 (3x3), Mathis 8,  Olteanu 5 (1x3), Minea 5 (1x3), Wallace 3, McFarland 2,

BC Mureş: Ciric 20 (4x3), Dumitru 15 (3x3), Ceskovic 9 (1x3), Jucan 6, Cuic 4, Adebayo 2, Balaban 2, Peciukas 2 au mai jucat Jakab, Tudosa, Baczo

Următorul meci al echipei BC Mureş se va desfăşura luni, 12 noiembrie, de la ora 19.00 împotriva echipei SCMU Craiova, meciul urmând a fi transmis în direct de Digisport.