Al treilea eşec al sezonului pentru Nova Vita

0

BC Nova Vita Târgu-Mureş a pierdut în deplasare, cu 78-71 (15-26, 20-16, 19-21, 24-8) în faţa formaţiei BCM Danzio Timişoara, într-o partidă din etapa a XIV-a a sezonului regulat al Diviziei A de baschet feminin.

Fetele au început meciul perfect şi au condus ostilităţile vreme de peste 32 de minute, uneori şi cu 14 puncte diferenţă (48-62 cu nici două minute înaintea sfârşitului sfertului al treilea), dar au clacat lamentabil spre final.

Mult mai concentrate şi mai motivate în ultimele 10 minute, gazdele au stârnit un iureş ofensiv furibund, incluzând un total final de 12 “treiţe”, în timp ce adversarele lor nu au izbutit decât 8 puncte. De remarcat că de la 62-48 pentru tîrgumureşence, scorul a ajuns la 71-63 în favoarea Timişoarei, elevele lui Stacey Nolan terminând partida într-un ireal, la un moment dat, knock-out.

De la Nova Vita s-au remarcat Cherrise Graham, autoare a 22 de puncte, Ashlee Roberson-double-double (16 puncte şi 11 recuperări), Cristiana Cutaş (14 puncte) şi Bianca Vescan (10 puncte).
Aflată la a treia înfrângere în campionat, BC Nova Vita va înfrunta miercuri, 21 decembrie, în cadrul ultimei runde a turului, pe BC Teleorman Alexandria.