Târgu-Jiu: Pandurii, la prima victorie din 2010

0

Pandurii au reuşit prima victorie din  acest an abia în etapa a 29-a.Gorjenii s-au impus cu scorul de 1-0 dintr-un penalti transformat de Hidişan. Până la pauză Panduri lui Cârţu s-au arătat destul de anemici în atac, fazele cele mai periculoase fiind la poarta lui Mingote.

Intrarea lui Hidişan şi apoi a lui Lazic a schimbat în bine jocul celor de la Pandurii care, deşi  au fost dominaţi în prima parte a reprizei de oaspeţi,  pe final şi-au creat mai multe ocazii, prima fiind ratată de Hidişan care a şutat de la 25 de metri peste poartă. Intrarea lui Kamara din minutul 71 avea să fie salvatoare pentru Pandurii, acesta fiind faultat în careu câteva minute mai târziu iar Hidişan transformând penaltiul dictat de arbitrul Unimatan. Lazic, Stromajer şi Cardoso au mai trecut pe lângă mărirea avantajului până la finalul meciului dar nici unul nu a mai reuşit să înscrie.
La final Cârţu s-a bucurat de prima victorie deşi a recunoscut că echipa sa a jucat mai slab la acest meci decât la alte partide pe care nu le-a câştigat: „Bine că au venit trei puncte, am jucat altă dată mai bine şi am luat câte un punct şi cu Dinamo şi cu Steaua. Acum am jucat mai prost dar am luat punctele şi aşa aş vrea să meargă până la final, să jucăm prost şi să luăm trei puncte”.
Tehnicianul a recunoscut că jocul echipei sale a fost modest, schimbările efectuate ducând la obţinerea celor trei puncte: „Poate după ce am făcut schimbările s-a schimbat jocul, intrarea lui Lazic şi Hidişan au înviorat jocul, au dat mai multă viteză şi s-a creat mai multă presiune asupra adversarului. Sub presiunea noastră au cedat şi au făcut acel penalti pe care oaspeţii îl contestă dar se vede că a fost lovit evident Kamara”.

Pandurii Târgu Jiu – FC Braşov 1-0 (0-0)