Târgu-Jiu: Căpuşan a învins fosta echipă

0
Gorjenii de la Energia s-au impus în meciul cu CS otopeni

Energia Rovinari  a reuşit aseară o victorie în meciul cu CS Otopeni, scor  64-58, pe sferturi 12-18, 15-12, 13-17, 24-11.

În faţa unei săli pline, gorjenii au fost dominaţi de oaspeţi aproape întreg jocul, reuşind să revină pe final de meci şi întorcând soarta meciului în ultimul sfert. Deşi avea şapte puncte mai puţin decât adversarul înaintea ultimului sfert, Energia a întors rezultatul graţie lui Andrei Căpuşan, fostul jucător al Otopeniului reuşind zece puncte în ultimul sfert. Energia a preluat pentru prima dată conducerea cu patru minute înainte de final, tensiunea fiind maximă în tribune până în ultima secundă. „Andrei a marcat coş după coş şi ne-a ajutat să câştigăm. Defensiva noastră a crescut în valoare în ultimul sfert iar asta s-a văzut în rezultatul final. A fost frustrant pentru noi că nu am jucat cum ne-am dorit dar trebuie să fim mulţumiţi că am obţinut victoria”, a declarat Evans după meci.