Târgu-Jiu: Energia a trecut lejer de Dinamo la Bucureşti

0

Handbaliştii de la Energia Pandurii au învins în această seară pe Dinamo la Bucureşti, scorul final al întâlnirii fiind de 24-32, după ce Dinamo conducea la pauză cu scorul de 15-13.

Gorjenii au condus în debutul meciului distanţându-se la 3-0 după trei minute dar dinamoviştii au egalat la cinci după zece minute de joc. Din minutul 19 Dinamo a preluat conducerea până la pauză, scorul după prima parte a meciului fiind 15-13. După şapte minute din repriza a doua Energia a reuşit să egaleze, scor 17-17, din minutul 40 echipa lui Stângă reuşind să sem desprindă, scorul fiind 21-25. Ci zece minute înainte de final Dinamo s-a apropiat din nou la un gol dar finalul meciului a aparţinut echipei din Târgu Jiu care s-a impus cu scorul de 32-24.
Cel mai bun marcator al echipei gorjene a fost Humberto cu şapte reuşite urmat de Florea cu cinci goluri. Gorjenii ocupă locul patru în clasament după meciul din această seară iar sâmbătă vor primi la Târgu Jiu vizita celor de la HC Odorhei.

Dinamo Bucureşti – Energia Pandurii Târgu Jiu 24-32 (15-13)
Dinamo: Botaş, Drenceanu, Santeiu, Bota (2), B. Voica (5), Dragnea (6), Purcărea (5), Capotă (5), Cojocea (1), Vasiloiu, Pantea, Dumitru, Rona. Antrenor: Eliodor Voica.
Energia: Dragomir (17 intervenţii), Ciobanu (o intervenţie), Apolzan (8), Criciotoiu (2), Humberto (7), Enache, Simovic (3), V. Popescu, Giotoiu (2), Kapular (2), Kukrika (3), Florea (5), Păiuş, Truică. Antrenor: Vasile Stângă.