Târgu-Jiu: Victorie în prelungiri a Energiei în meciul cu Dinamo

0

Energia Rovinari a obţinut victoria în meciul cu Dinamo din etapa a şaptea a primei ligi de baschet, scor 91-87, dar a avut nevoie de două reprize de prelungiri, scorul fiind egal, 68-68, după încheierea timpului regulamentar de joc.

Energia a avut un joc mai dificil cu Dinamo, echipă cu care şi antrenorul Theo Evans remarcase că nu va fi un meci uşor, toate confruntările anterioare, chiar şi cele amicale, fiind la fel de disputate. Gorjenii au avut un avantaj în primul sfert pe care l-au câştigat cu scorul de 21-18, Dinamo echilibrând până la pauză situaţia şi câştigând sfertul doi cu 20-18. Sfertul trei a fost mai echilibrat şi a revenit tot dinamoviştilor cu scorul de 11-9, Energia reuşind egalarea la finalul timpului regulamentar de joc, după ce a câştigat ultimul sfert cu scorul de 20-19. Arbitrii au dictat prelungiri după ce scorul era 68-68 la finalul timpului regulamentar de joc iar în prima repriză egalitatea s-a menţinut, scorul fiind 8-8 dar în cea de-a doua repriză de prelungiri Energia s-a impus cu 15-11 şi a câştigat partida cu scorul general de 91-87.

Lupusavei a fost cel mai bun marcator al echipei lui Theo Evans. Deşi a intrat pe teren din postura de rezervă, acesta a marcat 22 de puncte fiind urmat de Porter Troupe cu a 20 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, o intercepţie şi un capac, şi de Rareş Apostol, cu 11 puncte, 7 recuperări şi 2 intercepţii.

De la Dinamo remarcaţii meciului au fost Claudiu Fometescu, autor a 25 puncte, 7 pase decisive, 6 recuperări, o intercepţie dar şi 8 posesii pierdute, respectiv Viorel Mocanu, cu 19 puncte, 15 recuperări, 2 capace şi o intercepţie înainte de a fi eliminat pentru cinci greşeli personale.