Târgu-Jiu: Victorie clară pentru Energia în meciul cu Minaur

0

Handbaliştii de la Energia Pandurii au înregistrat sâmbătă seara cea de-a doua victorie consecutivă pe teren propriu reuşind să treacă de Minaur Baia Mare cu scorul de 25-19 după un joc în care apărarea gazdelor a funcţionat foarte bine.

Energia Pandurii Târgu Jiu – Minaur Baia Mare 25-19 (14-9)
Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori 500
Energia: Rădulescu, Dragomir – Păiuş (6 goluri), Apolzan (1), Enache, Florea (5), Giotoiu (1), Truică (2), Criciotoiu, Kukrika (3), Humberto (3), Vukas (3), Kapular (1). Antrenor Vasile Stângă
Minaur: Viman, Irimuş – M. Vasile, Mustaţă (2 goluri), Buciuman, A. Popescu (4), Gavrilovic (4), Pop (2), Varady (2), Asoltanei, Roman, Fotonea, Mihai, Stamate (5). Antrenor Ion Crăciun.
Au arbitrat: Ghe. Bejinariu – A. Cârligeanu.

Gorjenii de la Energia Pandurii n-au mai dat emoţii în această etapă celor peste 500 de spectatori veniţi la Sala Sporturilor pentru a asista la o nouă victorie a favoriţilor. Deşi jocul cu Minaur nu se anunţa uşor, elevii lui Vasile Stângă s-au impus destul de lejer, scorul la pauză fiind de 14-9. Chiar dacă în repriza a doua n-au mai înscris decât de 11 ori, handbaliştii lui Vasile Stângă s-au apărat foarte bine şi nici n-au mai primit goluri. Cei mai buni marcatori ai gazdelor la acest  meci au fost Păiuş cu 6 goluri, Florea cu 5 şi , Kukrika, Humberto şi  Vukas cu câte trei reuşite.