Meci de infarct la Cluj: Energia Rovinari a învins campiona U Mobitelco Cluj după două reprize de prelungiri

0
Darby a fost decisivi pe finalul meciului

Energia Rovinari a reuşit să producă o surpriză de mari proporţii, învingând campioana U mobitelco Cluj chiar la ea acasă.

Bachetbaliştii echipei gorjene au început mai bine meciul şi după primul sfert conduceau cu 26-13. Clujenii au revenit în următoarele două reprize şi au preluat conducerea, dar ultima repriză a aparţinut Energiei Rovonari. Cele patru sferturi s-au terminat la egalitate, scor 72-72, graţie reuşitelor lui Darby.
A urmat o repriză de prelungire în care pivotul Steffe, care a făcut un meci mare, a făccut cel de-al cincilea fault şi a trebuit să părăsească terenul. Şi după această repriză scorul a fost egal, 80-80, aşa că a urmat o nouă repriză de prelungiri. Baschetbaliştii de la Energia au tratat mai bine meciul, cu toate că Darby a fost eliminat, şi au reuşit să se impună cu 92-89. Cel mai bun jucător de la Energia a fost Steffel cu 21 de puncte marcate şi 11 recuperări.