Târgu-Jiu: Energia a fost învinsă la o diferenţă de 20 de puncte de U Mobitelco Cluj - Napoca

0

Meciul disputat aseară, în sala «Horia Demian», a fost dominat de la un capăt la celălalt de baschetbaliştii echipei clujene.

Primul sfert a fost câştigat de U Mobitelco cu 17-14. Diferenţa s-a mărit până la pauză, scorul ajungând 35-27. Şi în celelalte două sferturi, tot U Mobitelco a condus ostilităţile. La finalul sfertului al III-lea, tabela de marcaj arăta 60 de puct în dreptul gazdelor şi numai 45 de puncte la oaspeţi 45. Meciul s-a încheiat în favoare echipei clujene cu 85-65. Cei mai buni marcatori au fost Mihai Silvăşan, de la U Mobitelco, cu 23 de puncte şi Rafal Bigus cu 16 puncte pentru Energia. Echipa gorjeană ocupă locul poziţia a XII-a în clasament şi se va lupta în play out pentru evitarea retrogradării.