Energia Rovinari a învins lejer SCM-U Craiova şi a urcat pe locul III în clasament

0
Energia a făcut din nou spectacol

Energia Rovinari a învins, aseară, confortabil echipa de SCM-U Craiova, în etapa a IX-a a Diviziei A la baschet masculin, cu scorul de 84-56.

Energia Rovinari a condus meciul de la început şi până la final. În prima repriză, baschetbaliştii gorjeni s-au impus categoric cu 31-12. Tot Energia Rovinari a fost echipa care a condus ostilităţile şi în repriza a II-a, astfel încât scorul la pauză a fost 50-23.
După pauză, Lupusavei a început seria aruncărilor reuşite de 3 puncte, astfel încât şi repriza a III-a a fost câştigată de Energia la o diferenţă de 7 puncte. Diferenţa de 30 de puncte i-a oferit posibilitatea antrenorului Nikolici să introducă în teren rezervele. Cei mai buni marcatori pentru Energia au fost Darby cu 16 p şi Troupe cu 15 p. De la formaţia oaspete, C. Simms a marcat cele mai multe puncte, 13. În urma acestui rezultat, Energia Rovinari a ajuns pe podium, ocupând locul III, cu 15 puncte.