Târgu-Jiu: Energia Pandurii se menţine pe podium

0

Victoria obţinută aseară de Energia Pandurii în faţa ultimei clasate menţine formaţia gorjenă între primele echipe din Ligă,. Gorjenii au învins cu 33-24 pe Rom Cri Braşov şi se află pe locul trei în Liga Naţională.

Energia Pandurii Târgu Jiu – SCM Rom Cri Braşov 33-24 (15-8)
Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori 600
Energia: Rădulescu, Dragomir – Păiuş (1 gol), Truică (1), Humberto (1), V. Popescu (2), Kapular (1), Apolzan (4), Mazilu (2), Criciotoiu (4), Enache (2), Kukrika (3), Florea (9), Giotoiu (3). Antrenor Vasile Stângă
Rom Cri Braşov: Pănazan, Andreev – Cântec (4 goluri), Scripnic, Baican (1), Băluţ (5), Gaie, Amihăiesii (3), Fărcaş (5), Tudor (4), Besuţiu (1), Jeler (1), N. Florea, Boşneac. Antrenor Vasile Curiţeanu.
Au arbitrat: Liviu Candidatu şi  Gheorghe Spătaru.

Oaspeţii au condus pe tabelă în primele zece minute dar elevii lui Vasile Stângă au revenit însă spectaculos şi au luat un avans de şapte goluri la pauză şi de nouă goluri până la final. Scorul a fost  5-5, din minutul 11 după care Energia a preluat conducerea pe tabelă şi n-au mai pierdut avantajul până la pauză când scorul a fost de 15-8. Din minutul 25, de la scorul de 12-8,  oaspeţii de la Braşov n-au mai contat în joc aceştia nereuşind să mai înscrie nici un gol până la finalul primei reprize.  Şi în partea a doua a meciului handbaliştii de la Energia s-au aflat la conducerea jocului şi n-au mai permis braşovenilor să egaleze, luând un avans considerabil, scor 22-11 în minutul 40. Scorul final al partidei a fost 33-24 iar cel mai bun marcator al gorjenilor a fost Gabriel Florea cu nouă goluri reuşite.