Târgu-Jiu: Pandurii II au învins pe Unirea Sânnicolau Mare

0

Fotbaliştii de la Pandurii II s-au impus pe teren propriu în faţa formaţiei Unirea Sânnicolau Mare, scor  2-1 în meciul disputat ieri pe terenul de la Moi. Pentru gorjeni ambele goluri au fost înscrise de Vlăduţi.

Pandurii II: Livshit – Dobroiu, Tătaru, Dăianu, Rada – Adi Popescu, Avramescu, Stanciu – Gavrilescu (Ciocioi, min 85), Vlăduţi (Iclănzan, min. 74), Fărcăşanu (Basara, min. 46). Antrenor: Gabi Zahiu.

Pandurii II au început jocul cu trei fotbalişti de la echipa mare în primul unsprezece dar oaspeţii au intrat mai bine în joc şi au deschis scorul din prima repriză. Deşi cei de la Sânnicolau conduceau la pauză, Pandurii II au reuşit să revină în joc şi au punctat de două ori în repriza a doua prin acelaşi Vlăduţi care a marcat   în minutele 52 şi 73. Antrenorul Gabi Zahiu a precizat după meci că jocul echipei sale a fost unul destul de slab şi nu are explicaţii pentru acest lucru: „Un meci mai slab al echipei mele şi nu înţeleg de ce,  poate i-a înnebunit aerul de sus din clasament.” Tehnicianul s-a confruntat la acest meci şi cu o serie de probleme de lot, lipsind  de pe teren din cauza accidentărilor Diaconu şi Pătraşcu: „Diaconu e accidentat în continuare şi nu a revenit la pregătire.  Pătraşcu are ruptură minoră dar de luni va reveni la antrenamente.”
Pandurii II a urcat pe prima poziţie în clasament după etapa a X-a cu 21 de punctem, la egalitate cu ACS Recaş dar cu un golaveraj mai bun. Pandurii II au înscris de 17 ori până acum iar mai mult de jumătate din goluri, respectiv nouă, au fost marcate de atacantul Vlăduţi care este golgheterul seriei.

Clasament seria a V-a

1 Pandurii II Târgu Jiu 10 6 3 1 17-7 21
2 ACS Recaş 9 7 0 2 15-7 21
3 Minerul Mehedinţi 10 5 4 1 21-8 19
4 CS Naţional Sebiş 10 6 1 3 14-12 19
5 Jiul Rovinari 9 5 2 2 16-10 17
6 ACU Arad 9 5 2 2 12-6 17
7 Marmosim Simeria 9 3 5 1 14-11 14
8 CS Ineu 9 4 2 3 12-10 14
9 Millenium Giarmata 9 3 2 4 14-15 11
10 FC Timişoara II 10 2 5 3 7-10 11
11 Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 9 3 1 5 16-16 10