Târgu-Jiu: HCM Constanţa a suferit prima înfrângere a sezonului la Târgu Jiu

0
Târgu-Jiu:  HCM Constanţa a suferit prima înfrângere a sezonului la Târgu Jiu

Handbaliştii de la Energia Pandurii au administrat prima înfrângere din acest sezon campioanei HCM Constanţa, reuşind să conducă pe parcursul meciului şi la opt goluri diferenţă. Scorul final a fost de 27-25, după ce la pauză Energia conducea cu 15-9.

Energia Pandurii Târgu Jiu – HCM Constanţa 27-25 (15-9)
Sala Sporturilor din Târgu Jiu, spectatori 1000
Energia: Dragomir, Rădulescu - Florea 6, Criciotoiu 4, Apolzan 3, Humberto 3, Vukas 3, Kukrica 2, Giotoiu 2, Păiuş 1, Kapular 1, Enache 1, Truică 1. Antrenor: Vasile Stîngă.
HCM Constanţa: Stănescu, Popescu - Toma 6, Băiceanu 4, Fl. Nicolae 4, Dimache 3, Simici 3, Sabou 3, Csepreghi 2. Antrenor: Zoran Kurtes.

Handbaliştii de la Energia au dominat prima parte a meciului în care s-au apărat foarte bine, nepermiţând campioanei să înscrie decât de nouă ori. Portarul Dragomir a fost eroul primei părţi a meciului, golgheterul gorjenilor, Gabriel Florea, fiind din nou cel mai bun marcator cu şase goluri marcate. După pauză tot gazdele s-au aflat la conducerea jocului, campiona părând foarte obosită şi fără putere să revină scorul fiind chiar 20-12 în minutul 40. Din acel minut Constanţa a început să revină, reuşind să refacă la fel ca la meciul cu Montpelier, o diferenţă de opt goluri.

Deşi oaspeţii erau în inferioritate numerică, Energia a pierdut teren pas cu pas, neputând profita de oamenii în plus pe care i-a avut pe teren. Portarul Stânescu a început să apere toate mingiile care veneau spre poarta sa iar constănţenii au profitat de foma lui şi au marcat opt goluri reuşind cu cinci minute înainte de final să egaleze. În cele cinci minute rămase însă, încurajaţi de o sală arhiplină, elevii lui Vasile Stângă au preluat conducerea şi au mai înscris de două ori prin Humberto, care a plecat singur spre poarta adversă, şi prin golgheterul Florea.

Finalul de meci i-a găsit pe gorjeni sărbătorind cu suporterii care au ţinut să-i salute la marginea terenului aceştia rămânând minute bune în tribune şi după finalul partidei pentru a-şi aplauda eroii. Victoria obţinută aseară în faţa campioanei a adus Energia pentru prima dată pe locul II în clasament, la egalitate de puncte cu HCM Constanţa.