Târgu-Jiu: Debut cu dreptul acasă pentru Energia

0

Baschetbaliştii gorjeni au reuşit sâmbătă seara prima victorie dintr-un meci oficial din noul sezon. După ce au pierdut abele meciuri din cupă şi partida de debut din noul sezon, elevii lui Theo Evans s-au impus cu scorul de 77- 74 în faţa celor de la Steaua Bucureşti.

Energia Rovinari – Steaua Turabo Bucureşti 77-74 (21-25, 19-14, 16-17, 21-18)
Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori 600
Energia: Tyner (14 puncte), Troupe (18), Lupusavei, Ilie, Apostol (5), Isleam (9), Alionescu, Griffin (19), Amărghioalei, Stroescu, Cole (1), Barber (11). Antrenor Theo Evans
Steaua: Voinescu, Timus (14), C. Stănescu (1), Mladenovic, Bădilă, Minea, Slabu, B. Popescu (14), Pantelic (3), V. Stănescu (25), Papic (17), D. Popescu. Antrenor Predrag Vasic.

În faţa unei săli pline echipa de baschet din Târgu Jiu a debutat acasă cu o victorie, gorjenii reuşind să se impună cu 77-74 , pe sferturi 21-25, 19-14, 16-17, 21-18. Deşi au pierdut două sferturi în faţa celor de la Steaua, scorul general a fost favorabil gazdelor de la Energia care au avut în Griffin cel mai bun marcator cu 19 puncte reuşite acesta fiind urmat de Troupe cu 18 şi Tyner cu 14 puncte.