Târgu-Jiu: Ciobotariu: „A fost un test reuşit şi un antrenament foarte bun”

0

Antrenorul Liviu Ciobotariu s-a declarat mulţumit după meciul cu Zethysu Taldykorgan de jocul celor două echipe trimise pe teren. Pandurii s-au impus cu scorul de 3-1 prin golurile reuşite de Kamara, Cardoso şi Tilincă.

Aproape întreaga echipă din prima repriză a fost schimbată la pauză, fiind păstraţi pe teren doar fundaşii centrali Martinovic şi Chibuilcutean: „A fost un test reuşit şi un antrenament foarte bun în care am jucat din nou cu două echipe, fiecare câte 45 de minute. Din punct de vedere al jucătorilor sunt mulţumit pentru că în prima repriză ne-am creat 5-6 situaţii de gol şi în a doua repriză la fel dar ritmul a fost mult mai bun.”

Tehnicianul a observat cu această ocazie şi o serie de greşeli care trebuie remediate pe viitor: „Trebuie să mai remediem din greşelile pe care le-am mai făcut. În special în prima repriză când, din cauza lipsei de concentrare au apărut unele greşeli. N-au fost îndeajuns de concentraţi pentru joc şi au dat posibilitatea adversarului să înscrie şi să mai aibă perioade bune de joc. Este un stagiu de pregătire şi de asta suntem aici, să eliminăm părţile negative din joc şi să reuşim până la reîneceperea returului să fim puşi la punct cu pregătirea şi să rezolvăm toate problemele. Oricum nu mă îngrijorează faptul că am primit gol. Poate că e mai bine să primeşti gol în meciurile de amicale şi până la meciurile oficiale să poţi să remediezi toate greşelile făcute de jucători.”