Târgu-Jiu: Energia s-a impus în deplasare la Atlassib Sibiu

0
Târgu-Jiu:  Energia s-a impus în deplasare la Atlassib Sibiu

Baschetbaliştii de la Energia Rovinari au reuşit în această seară o victorie neaşteptată la Atlassib Sibiu. Gorjenii au trecut de una dintre echipele de top ale primei ligi învingând cu scorul de 59-56 pe Atlassib.

Echipa antrenată de Theo Evans a debutat cu dreptul la Sibiu conducând din primele minute cu 5-0. Gazdele au reuşit însă să revbnă în joc rapid şi au încheiat primul sfert în avantaj, scor 20-18. În cel de-al doilea sfert gorjenii au condus cu 24-22  dar n-au reuşit să-şi păstreze avantajul iar gazdele au intrat las pauză cu cinci puncte avans, scor 35-30. Evans a pus apărarea la lucru şi a reuşit să se impună pe final de meci în chiar ultima secundă de joc când Griffin a punctat din spatele semicercului. Scorul final a fost favorabil oaspeţilor de la Târgu Jiu care au reuşit o victorie nesperată, scor 59-56. „Nu am făcut un meci extraordinar dar a  fost un joc echilibrat. Ne-am făcut datoria ca echipă, ne-am apărat foarte bine şi am reuşit să dăm lovitura în final, în ultima secundă când Griffin a marcat de trei puncte şi am obţinut un rezultat foarte bun. Jocul echipei nu este ceea ce ne dorim, dar pe parcurs lucrurile se pot remedia. E bine că am obţinut un rezultat bun” a declarat după meci antrenorul secund Laurenţiu Răuţ.