Ulciorul nu merge de multe ori la apă. FC Aninoasa a pierdut în deplasare

0

Invincibilitatea pe teren străin în returul Ligii a 3-a a luat sfârşit pentru FC Aninoasa. Echipa din vecinătatea Târgovişte a suferit o înfrângere nedreaptă, cu FC Voluntari II, în prima “intermediară” din partea secundă a campionatului.

Elevii lui Cristi Bălaşa au cedat disputa cu ilfovenii cu scorul 2-3, la capătul unui meci în care dâmboviţenii au avut în repetate rânduri şansa de a  restabili egalitatea.

Aninoasa a dominat total ultima parte a întâlnirii, dar Zeiţa Fortuna a făcut ca rezultatul de pe tabelă să rămână în favoarea grupării de lângă Bucureşti. Meciul a început promiţător pentru dâmboviţeni, iar lob-ul lui Neguţ (6) s-a oprit în transversală.

De la 3-0, la 3-2

Pe o posesie mai bună a mingii, ilfovenii şi-au arătat subtil “colţii”. După ce Ignat (17) şi V. Mihai (31) nu au găsit ţinta căutată, Stănescu a deschis scorul, pe final de repriză, printr-un şut la colţul lung, din marginea careului (43).

Actul secund a debutat cu Aninoasa în atac, dar şi cu Ştefan (47), Cernea (55), Neguţ (65) şi Grigorescu (66) irosind, pe rând, restabilirea echilibrului pe tabelă. Jocul a luat imediat o nouă turnură după “avalanşa” de ocazii dâmboviţene. Pe nepusă masă, a doua echipă a Voluntariului a avut parte de şapte minute magice şi a ridicat scorul la 3-0, la capătul reuşitelor semnate de Tudorică (68) şi Trandafirescu (75)!

Avansul nesperat luat de gazde i-a trezit din letargie pe Cernea et comp., iar în ultimul sfert de oră al întâlnirii au pus stăpânire pe joc. Calofir a redus din handicap (81), punând latul la centrarea lui Coman, după care a urmat un asediu total la poarta lui Petrariu. Două minute mai târziu, acelaşi Calofir a şutat sub transversală, dar portarul ilfovenilor a scors perfect în corner.

La următoarele două faze de poartă, Ştefan (84) a expediat puţin peste transversală, iar execuţia lui Calofir  lângă bară a fost parată excelent de Petrariu în corner (86). Cu trei minute înainte de final, defensiva ilfoveană a cedat din nou, la capul lui Neaga, trimis din zona careului mic.

Neşansă pentru Aninoasa pe final de joc

Apropierea de o remiză i-a dus pe dâmboviţeni să pună o presiune şi mai mare la buturile adverse, dar neşansa a dus Aninoasa să plece fără nici un punct de la Voluntari.

În minutul 88, lovitura de cap al lui Calofir din faţa porţii a fost reţinută de Petrariu, după care capul lui Coman este şi el reţinut de acelaşi portar (90). În minutele suplimentare, Aninoasa a avut din nou ghinion. Pentru început şutul lui Calofir din 7-8 metri a fost prins de portar, iar la ultima faza a jocului Maican a trimis mingea în bară, după care şutul lui Neguţ, din 3-4 metri, s-a oprit în braţele lui Petrariu.

În urma unui joc în care s-a aflat foarte aproape de o revenire spectaculoasă tabelă, Aninoasa a rămas pe nedrept fără nici un punct în tolbă în meciul cu ilfovenii. După eşecurile cu Voluntari II şi Moreni, echipa de lângă Târgovişte este obligată să învingă, sâmbătă, pe ACS Şirineasa, pentru a rămâne în partea superioară a clasamentului.

FC Voluntari II – FC Aninoasa   3-2 (1-0)

Marcatori: Stănescu (43), Tudorică (68), Trandafirescu (75)/ Calofir (81), Neaga (87).

Vouluntari II: Petrariuu – Leaşă, Ignat (82 Diaconu), Lică, Uţoiu – Nica, V. Mihai (80 M. Dumitru), Stănescu, Tudorică – Poştoarcă (46 Clătinici), Trandafirescu (82 Ene). Antrenor: Tibi Bălan.

Aninoasa: Bărboiu – Marina, Neaga, Coman, Cernea – Rusu (62 Calofir), Ştefan, Huţuşoru (76 Neacşu), Grigorescu (67 Dinu) – Roşciugă (58 Maican), Neguţ Antrenor: Cristian Bălaşa.

Stadion “FC Volunatri”. Spectatori: 150.

Au arbitrat: Ciprian Aelenei (Iaşi) – Adrian Condurache (Paşcani), Tudor Cornea (Iaşi). Observatori FRF: Iulian Ivan (Giurgiu) şi Andrei Simion (Bucureşti).

Cartonaşe galbene: Lică (53), Trandafirescu (57), Igant (76)/ Cernea (48), Roşciugă (57).