Sorana Cîrstea a început cu dreptul Australian Open şi este în turul II

0

Târgovişteanca a obţinut o vitorie de zile mari în faţa favoritei cu numărul şase a turneului - Samantha Stosur, campioana en-titre de la US open. Partida Soranei cu Stosur (scor 7-6, 6-3) a durat 91 de minute. În următorul meci de la Melbourne, Sorana o va întâlni pe Urszula Radwanska - Polonia.

"Este un succes excepţional. Nici mie nu-mi vine să cred că m-am descurcat atât de bine. La prima minge de meci mi-am dat seama că pot să câştig. M-am pregătit foarte bine în vacanţă, am avut două săptămâni foarte bune la Auckland şi la Hobart. Am fost foarte bine din punct de vedere mental", a declarat Sorana Cîrstea la finalul meciului.

Primul set a fost câştigat greu, abia la tie-break, însă cel de-al doilea a fost o adevarată demonstraţie de forţă a sportivei noastre. Cîrstea a făcut break la primul game al rundei, Stosur i-a anulat acest avantaj imediat, însă Sorana nu s-a lăsat şi a câştigat alte două game-uri pe serviciul adversarei, reuşind să se impună.

Aţi aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe targoviste@adevarul.ro!