Târgovişte: Ana Maria Radu, o pictoriţă de top la doar 10 ani

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ana Maria a cucerit premiul întâi la un concurs naţional, învingând pictori de toate vârstele. Îşi doreşte să poată organiza o expoziţie personală.

Ana Maria desenează de la doi ani. Ea nu-şi mai aminteşte care a fost primul desen, dar mama sa ştie cu precizie că era un ursuleţ pe care i l-a dat doamnei educatoare şi îl are şi acum ca semn de carte. Deşi are doar 10 ani, face pictură la Şcoala Populară de Arte “Octav Enigărescu” de 4 ani.

“Mama vedea că veneam de la grădiniţă şi stăteam cu creionul în mână şi desenam. Aşa s-a hotărât să mă dea la Şcoala Populară de Artă. Mi-a plăcut de la început”, a mărturisit Ana Maria.

Şi pentru că profesorul de pictură, Mihai Şerbănescu, i-a zis că poate veni oricând vrea de luni până miercuri între orele 16 şi 20, a hotărât să meargă în tot acest program. Astfel, petrecea câte patru ore pe zi în atelier, trei zile pe săptămână.

“Mai venea domnul profesor şi îmi zicea să mai iau câte o pauză, să mă mişc”, a adăugat pictoriţa.

La primele expoziţii colective a participat cu portrete în creion. Unul dintre modele a fost surprins de cât de bine a fost desenat, mai ales că pictorul era o fetiţă de numai 6 ani.

După ce a descoperit culoarea a mai renunţat la portrete. “Desenez des flori pentru că îmi plac”, mai spune Ana Maria.

image



La 7 ani, primele tablouri expuse


Rezultatele muncii, dar şi ale talentului său nu au întârziat să apară. Prima expoziţie la care a participat alături de colegii de toate vârstele de la clasa de pictură a fost la Bucureşti, în 2006, la Galeriile Basil. Ana Maria şi Inda, o altă colegă cu un an mai mică decât ea, erau cele mai mici participante la expoziţie.

“Erau artişti de la 6 ani la 60 de ani. Pe ele le strigau ultimele şi când vedeau că vin nişte mogâldeţe erau impresionaţi”, povesteşte amuzată mama Anei.

La 8 ani, a luat primul premiu I de pictură la Expoziţia Naţională de Arte Plastice şi Decorative a Şcolilor de Arte, Piteşti, 2006, iar în 2007 a venit un alt premiu, al juriului, la acelaşi concurs. Anul trecut, a participat şi la Festivalul Internaţional Zilele Şcolilor de Arte - Târgu Mureş.

La începutul acestei luni, Ana Maria a obţinut cel mai important premiu de până acum la Concursul Naţional de Pictură şi Grafică “Vespasian Lungu”, ce s-a desfăşurat la Brăila.

Juriul a fost impresionat şi i-a acordat premiul întâi la acest concurs care a reunit lucrări ale pictorilor de toate vârstele.

Îi place să danseze polka

În puţinul timp care îi rămâne liber stă de vorbă cu prietena sa Ioana, ascultă Nicu Alifantis sau Mircea Vintilă ori merge la dansuri. “Îmi place să dansez. Am fost la mai multe concursuri cu formaţia de la şcoală şi am câştigat locul I la un concurs judeţean, pentru polka. Îmi place foarte mult pentru că este un dans săltăreţ”, a adăugat Ana Maria Radu

Întrebări şi răspunsuri:

Ce-ţi doreşti cel mai mult?
A.M.R. Aş vrea să am o expoziţie personală în care să expun toate tablourile pe care le-am făcut. Aş vrea să am o astfel de expoziţie cât mai curând posibil. Consider însă că sunt prea mică să-mi pot organiza singură acea expoziţie.

Care este tabloul care îţi place cel mai mult?
A.M.R. Acum câteva săptămâni am făcut un tablou, un autoportet în iarbă. E primul pe care l-am făcut. Nu am mai încercat niciodată să mă desenez pe mine. Eram foarte fericită că a ieşit foarte frumos.

Ai vinde din tablourile tale?
A.M.R. Nu pot să vând. Mă ataşez atât de tare de toate tablourile mele încât n-aş putea să mă despart de ele.
 
Ce-i place


Îmi place matematica pentru că mi se pare interesant să descopăr soluţia problemei. Mă încântă limba germană pentru că mi se pare că suna foarte frumos. Îmi mai plac păpuşile de porţelan. Mă joc aproape în fiecare zi cu ele.

Ce nu-i place


Nu-mi place să fiu obligat să fac ceva ce nu vreau. Nu-mi place disciplina Muzică, deşi ascult muzică des. Îmi place muzica de operă, dar nu-mi place deloc spanacul.

Profil

Născută: 19 octombrie 1999, Pucioasa
Studii: clasa a III-a la Şcoala Ioan Alexandru Brătescu Voineşti
Hobby: lectura, matematica, limba germană şi dansul
Familie: un frate de 5 ani

Târgovişte

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite