Înfrângere pentru Aninoasa, în meciul cu CS U Craiova II

0

FC Aninoasa a încheiat printr-o înfrângere ultimul meci din acest campionat pe teren propriu. Gruparea din vecinătătatea Târgoviştei a cedat cu 2-3 în faţa lui CS U Craiova II, după ce la pauză a condus cu 2-1.

Elevii lui Cristi Bălaşa au început foarte bine jocul, iar minutul 6 au deschis scorul prin Maican, din colţul careului mic. Aproape de jumătatea reprizei, autorul golului are şansa de a majora scorul, în două rânduri, dar de fiecare dată s-a opus portarul Costoaie.

A doua formaţie a Craiovei şi-a arătat pentru început “colţii” prin Buzan (22) şi Tătulea (28).  Apoi, acelaşi Tătulea a restabilit egalitatea pe tabelă, după ce a scăpat din marcajul fundaşilor de la Aninoasa (32).  Euforia oltenilor după gol a durat puţin pentru că două minute mai târziu, Calofir a adus echipa lui Bălaşa în avantaj, la capătul unei diagonale realizate de Călinescu.

Pe final de repriză, “satelitul” Craiovei a rămas în inferioritate numerică, după ce Buzan a văzut cartonaş roşu, pentru o intrare cu talpa înainte la Pahonţu (38). Până la intrarea la cabine, Aninoasa a irosit alte două ocazii bune de gol prin Pahonţu şi Marina, care au costat-o la final.

fc aninoasa

Repriza a doua a fost una de coşmar pentru dâmboviţeni.  Jucătorii Aninoasei au arătat numeroase  lacune în joc, iar oltenii au revenit rapid la conducerea scorului, în urma “dublei” semnate de Gunie (57, 61).

Mai mult de atât, cu 25 de minute înainte de final, Aninoasa a rămas şi ea în zece oameni pe teren, după ce Pahonţu a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene. Dâmboviţenii au alergat neîncetat după egalare în ultima parte a întâlnirii, dar aceasta nu a mai venit, în schimb, s-a remarcat câte un şut în bară pentru fiecare echipă.

La Aninoasa a trimis în tranversală Marina, iar la Craiova II, Enache a lovit una dintre barele laterale. Aninoasa va sta etapa viitoare, iar în ultima etapă va încheia campionatul printr-o deplasare în compania lui FCSB II.

FC Aninoasa – CS U Craiova II    2-3 (2-1)

Marcatori: Maican (6), Calofir (34)/ Tătulea (32), Gunie (57, 61).

Aninoasa: Priseceanu – Marina, Neaga, Pahonţu, Cernea (33 Ştefan) – Călinescu, Enescu (58 Rusu), Dinu (58 Ene), Grigorescu – Maican, Calofir. Antrenor: Cristian Bălaşa.

Craiova II: Costoaie – Vlădoiu, C. Ion, Hodea, Borţa – Enache – Frăsineanu (90 Trocan), Buzan, V. Constantin (72 Ţoiu), Tătulea (85 Ionescu) – Gunie (89 Rodeanu). Antrenor: Corneliu Papură.

Stadion “Comunal” – Aninoasa. Spectatori: 200.

Au arbitrat: Dorin Burloiu (Galaţi) – Răzvan Negoiţă şi Robert Mocanu (ambii din Brăila). Observatori FRF: Aurelian Simion (Piteşti) şi Angelo Mateescu (Ploieşti).

Cartonaşe galbene: Pahonţu (35, 65), Dinu (50), Maican (74)/ Gunie (23), Enache (33),  Costoaie (88).

Cartonaşe roşii: Pahonţu (65)/ Buzan (38).