Campionat de motocros pe Dealul Sângeriş Moreni

0

După două zile de concurs, aseară au fost desemnaţi câştigătorii etapei a VI-a a Campionatului Naţional Individual de Motocros. Competiţia s-a bucurat de o largă participare, atât din partea concurenţilor, cât şi din partea spectatorilor, în ciuda vremii nefavorabile, care a grăbit un pic lucrurile.

Noroiul care a stăpânit Dealul Sângeriş nu a reprezentat un impediment pentru caii putere ai motocicletelor. Piloţii au făcut adevărate cascadorii pe pistă, fiind aplaudaţi la scenă deschisă. Peste 10.000 de spectatori şi 80 de concurenţi s-au aflat ieri la Moreni, unde s-a consumat etapa a VI-a a Campionatului Naţional Individual de Motocros. Pista de pe Dealul Sângeriş a fost redeschisă anul trecut, după 20 de ani de inactivitate competiţională. Chiar dacă gradul de periculozitate al traseului s-a dublat din cauza ploilor din ultimele zile, participanţii nu au renunţat la cursă. Piloţii au dat tot ceea ce au avut mai bun în ei, reuşind să stăpânească bolizii pe solul mocirlos. Campion la seniori profesionişti a fost desemnat Adrian Răduţă Valentin, de la Top Cross TCS Ciolpani. La clasa Juniori, cel mai bun a fost Cabal George, de la Vectra Zărneşti. Marian Pantazi, preşedintele Clubului Euromotocross Moreni,  a fost mulţumit de competiţie, susţinând că valoarea concurenţilor a fost mult mai ridicată, acest sport câştigând foarte mulţi adepţi.