Stiri din Suceava

SUCEAVA Şevaletul şi pensula, arme împotriva bolii

24 noiembrie 2011, 07:11 |  Autor: Sandrinio Neagu | 

Cuvinte cheie: suceava, adevarul, pictura, parkinson, expozitie, ,

Ştefan Danilevici  a făcut mai multe tablouri pe care le va expune în decembrie

Suceava

Ştefan Danilevici a făcut mai multe tablouri pe care le va expune în decembrie

 

Un bărbat bolnav de Parkinson se pregăteşte să-şi deschidă prima expoziţie de pictură. Pensula şi şevaletul au devenit pentru Ştefan Danilevici (69 de ani) un soi de terapie împotriva teribilei boli care-l macină de 12 ani.

Mărturiseşte că pictura îi conferă „o stare de relaxare“. Cel mai bine pictează dimineaţa devreme, când este linişte şi e odihnit. „Când mâinile încep să-mi tremure e un semn că mă aflu pe o anumită treaptă de oboseală şi trebuie să mă odihnesc“, a mărturisit pictorul. Din cauza bolii este nevoit să caute alternative pentru a putea picta. Uneori, este nevoit să abandoneze şevaletul şi să lucreze pe orizontală pentru a avea un suport şi pentru a-şi putea stăpâni tremuratul mâinilor.


Preferă crizantemele


Din acelaşi motiv, în picturile sale combină culorile de ulei cu creioanele carioca, întrucât utilizarea acestora îi permite, prin faptul că mâna se poate sprijini în instrumentul de desenat, un control mai bun al trasărilor, spre deosebire de pensulă, care lasă o urmă nesigură. Preferă să picteze flori, în special crizantemele.

„Cred că am pictat până acum vreo 60 de tablouri cu crizanteme. Tabloul îl construiesc eu. Nu întotdeauna am în faţă un buchet, ci doar câteva flori. Cu acestea construiesc compoziţia, pictez florile acolo unde simt că trebuie“, a precizat Ştefan Danilevici. Boala de care suferă îi dictează practic modul în care pictează şi-i face munca mult mai dificilă. Chiar dacă se luptă din greu cu Parkinson-ul, Ştefan Danilevici nu s-a resemnat nicio clipă în faţa bolii, iar faptul că în curând va avea prima expoziţie personală îl motivează şi mai mult.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    FOTO Michelangelo din Hlipiceni. A pictat pereţii sufrageriei în şapte luni

    Un fost profesor de pictură din sat a umplut sufrageria cu picturi murale la sfârşitul anilor ‘ ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole