Suceava: Liceenii iau lecţii la terasele şi barurile de lângă şcoli
0
În lipsa manualelor, tinerii preferă să-şi petreacă timpul în afara sălilor de clasă
Unii elevi din Suceava sunt în continuare în vacanţă. În loc să fie prezenţi la cursuri, aceştia pot fi văzuţi prin baruri, la un suc sau o bere.
Clopoţelul care a vestit în urmă cu două zile începerea unui nou an şcolar nu a ajuns la urechile tuturor liceenilor. Profitând de zarva primelor zile şi de lipsa manualelor, unii elevi au preferat să-şi piardă timpul în baruri, în loc să meargă la cursuri.
„Pentru mine şcoala încă nu a început. Nu am manuale aşa că stau la un suc pe terasă. Profit de vremea caldă căci îndată vine iarna“, a spus Adrian G., elev în clasa a XI-a la un liceu din municipiu. Alături de trei colegi acesta soarbe agale dintr-o sticlă de bere.
„Nu mă grăbesc spre cursuri. Voi avea timp să învăţ timp de un an“, a adăugat Florin M., unul dintre colegii cu care se afla la bar. Faptul că şcoala a început doar de trei zile şi că elevii încă nu au toate manualele, îi face pe unii părinţi să închidă ochii atunci când copiii lor evită cursurile. Unii au decis să-i mai păsuiască. De săptămâna viitoare însă situaţia se va schimba radical şi, în cazul în care vor chiuli, vor avea de suferit.
„L-am surprins pe băiatul meu într-un bar, cu nişte colegi. Săptămâna asta îl iert că abia a început şcoala, însă de săptămâna viitoare voi schimba foaia”, a declarat Vlad Filip, părintele unui licean din clasa a XI-a.
Jandarmii amână raziile
Elevii ce petrec mai mult timp prin baruri decât prin şcoli pot sta, deocamdată, liniştiţi. Jandarmii suceveni nu au început încă raziile. „Având în vedere că abia a început şcoala nu am organizat încă niciun control prin baruri. În perioada următoare, la fel ca în anii trecuţi, vom organiza alături de poliţişti razii prin barurile sucevene“, a declarat Iulian Şveduneac, maior în cadrul Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Suceava.
Notă scăzută la purtare
Chiar dacă nu au intrat în vizorul jandarmilor, elevii chiulangii au probleme cu profesorii. Exceptând prima zi, când au avut loc serbările de deschidere a anului şcolar, elevii sunt obligaţi să se prezinte la ore. În caz contrar, aceştia vor fi trecuţi „absent“, iar un număr mare de absenţe se va răsfrânge asupra notei la purate.
„La cursul meu nu prea lipsesc elevii. În cazul în care lipsesc, le pun absent şi, la zece absenţe, vor avea nota scăzută la purtare“, a declarat Daniela Anton, profesoară.
Elevii şi barmanii riscă să fie amendaţi
Elevii prinşi în baruri riscă să fie sancţionaţi. În cazul celor minori, lucrurile se complică pentru că pot fi amendaţi atât elevii, cât şi cei care le vând alcool. „În cazul în care vor fi prinşi în baruri, elevii riscă să fie amendaţi conform legii 61. Totodată, pot fi amendaţi şi barmanii pentru comercializare de alcool către minori“, a declarat Iulian Şveduneac, maior în cadrul Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Suceava.
Pentru mine şcoala încă nu a început. Profit de vremea caldă căci îndată vine iarna, Adrian Iorgulescu, elev.