Suceava: Cetatea Suceava – prima victorie în campionat

0

Fotbaliştii sucevenii au învins astăzi Petrolul Ploieşti, cu scorul de 2 – 1.

Fotbaliştii sucevenii au reuşit astăzi să spargă gheaţa şi să câştige primul lor meci din cadrul ligii a II-a.

Având drept unic scop victoria împotriva echipei Petrolul Ploieşti, ce se afla pe locul 15 în campionat, aceştia s-au aruncat în atac, irosind câteva ocazii bune de a înscrie.

Descătuşarea echipei locale a sosit însă în minutul 10 când sucevenii au beneficiat de o lovitură liberă.

În urma unei faze îndelung studiată la antrenamente, Tomescu şutează până la Tomaz care înscrie cu capul la colţul lung.

Fericirea sucevenilor nu durează însă decât 12 minute.

Sperând  măcar la un egal, ploieştenii se avântă în atac şi, în minutul 22,  după o acţiune prelungită a oaspeţilor, mingea ajunge la Budescu, care şutează în cros pe jos la colţul lung de pe la 10-11 metri de poartă, egalând scorul.

Dorindu-şi mai mult cele trei puncte, sucevenii au apăsat pedala de acceleraţie însă, deşi s-au aflat de câteva ori la un pas de a prelua conducerea, nu au reuşit acest lucru.

Încurajaţi de către suporterii sosiţi la stadion, gazedele se aruncă în atac şi, în minutul 71, Apetri aduce victoria cu un şut superb, în vinclu, de la 22 de metri.

În urma victoriei Cetatea Suceava se află pe locul 15 cu o victorie, trei egaluri şi două înfrângeri.