Stiri din Suceava

Carmen Cheaburu, dascălul de pe locul III din campania „Profesorii cu care Suceava se mândrește“: „Eu sunt unul dintre cei mulți“

6 februarie 2012, 07:23 |  Autor: Georgeta Cîrstean | 

Cuvinte cheie: Suceava, campanie, adevarul, profesori, locul 3, Carmen Cheaburu,

Carmen Cheaburu, dascălul de pe locul 3 din campania "Top 5 profesori cu care Suceava se mândrește"

Suceava

Carmen Cheaburu, dascălul de pe locul 3 din campania "Top 5 profesori cu care Suceava se mândrește"

 

Profesoara predă din anul 1996 contabilitatea la Colegiul Economic "Dimitrie Cantemir" Suceava, unde i-a învățat pe elevii săi și contabilitatea vieții.

A început de mic copil să fie profesoară și asta și-a dorit mereu să facă din dragostea pe care o poartă pentru copii. „De mic copil acesta a fost singurul meu joc, de a fi educatoare. Dragostea de școală a fost cea care m-a adus aici“, spune emoționată, Carmen Cheaburu, profesoară de contabilitate la Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir“ Suceava din anul 1996. De loc din Slobozia, județul Ialomița, Carmen Cheaburu a urmat acolo Liceul Pedagogic, iar apoi Academia de Studii Economice în București.

A lucrat apoi șase ani în producție la Intreprinderea de Ferite Urziceni, însă din anul 1990 a revenit la dragostea dintâi, Învățământul. A predat alți șase ani la Grupul Școlar Agricol din Armășești, județul Ialomiță, apoi la altul din Urziceni, însă în 1996 a luat împreună cu soțul său decizia de viață de a veni la Suceava. „Se deschidea o unitate militară la Suceava, iar soțul meu fiind pilot militar, am ales să ne mutăm aici“, spune profesoara Carmen Cheaburu. Așa a ajuns la Suceava și la Colegiul Economic unde spune aceasta că a găsit o „generație de aur“ de la care a avut foarte multe de învățat.

Și-a regăsit foștii elevi prin intermediul campaniei Adevărul

„Eu sunt unul dintre cei mulți. De unul singur nu faci nimic. Educația înseamnă muncă de echipă și asta suntem și noi aici, o echipă de dascăli care formăm o echipă mai mare împreună cu elevii noștri“, mărturisește Carmen Cheaburu.

Prin intermediul campaniei Adevărul profesoara ne-a mărturisit că și-a regăsit foști elevi, chiar și din prima generație. „Numai noi cei din învățământ putem ști bucuria ce o simțim când ne vedem răsplătită muncă mai nou și prin acel <Like> pe Facebook“, explică profesoara. Bunica sa Valentina Romanescu, profesoară de limba germană i-a fost modelul numărul unu în viață, însă fără educația primită de la părinți și dascăli aceasta crede că nu ar fi ajuns aici. „Dragostea față de copii, bucuria de fiecare zi de a-i păstorii, de a-i educa, de a lucra cu ei, nu se compară cu nimic. Toții copiii sunt deosebiți, dar au fost și extraordinari și mi-au răsplătit munca cu rezultatele lor la olimpiade“, spune dascălul.

Îi învață pe elevii săi și contabilitate vieții

Toți elevii pe care i-am întâlnit în liceu au avut numai cuvinte de laudă despre profesoara Carmen Cheaburu. „Eu îi învăț pe elevii mei și contabilitate vieții. Nu mă bazez doar pe informație ci și pe foarte multă educație, dar asta nu înseamnă că nu sunt și severă. Când intru în sala de clasă sunt ca un actor. Acolo trebuie să fiu cel mai bun profesor. Dacă mi-ar lua cineva școala, mi-ar lua ceva din suflet“, mărturiște profesoara Carmen Cheaburu.

Își dorește să le transmită elevilor săi cele mai importante valori pe care și ea le-a primit la rândul său de la părinți și profesori, bunătatea, corectitudinea, iubirea de oameni și cele mai importante, modestia și simplitatea. „E ceva unic când îi vezi pe stradă și te salută cu respect. Dacă am putut să schimb viața unui tânăr și să îi inspiri aceste valori înseamnă că scopul educației a fost atins“, încheie dascălul Carmen Cheaburu.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    CAMPANIE „Profesori cu care Suceava se mândrește“. Nu pierdeți povestea dascălului de pe primul loc

    Cei cinci finaliști ai campaniei „Profesorii cu care Suceava se mândrește" au fost aleși. ...

    Dascălii nominalizaţi în campania „Profesorii cu care Satu Mare se mândreşte“

    În urma nominalizărilor făcute de cititori pe site-ul satu-mare.adevarul.ro, redactia „Adevărul ...

    Maria Stoina, profesorul de pe locul 1. În peste 30 de ani de carieră nu a avut un an fără elevi la olimpiadele naționale

    De-alungul carierei profesoara Stoina a fost modelul a sute sau chiar mii de copii cărora le-a ...

    Profesorul Ion Rogoveanu, noul rector al Universităţii de Medicină din Craiova. Află câte voturi a primit!

    Profesorul universitar doctor Ion Rogoveanu, care este şi decan al Facultăţii de Medicină, este ...

    VIDEO Oli şi Rădoi sunt campioni în Emirate! Au ajuns la al patrulea trofeu luat împreună!

    Cosmin Olăroiu a găsit „bagheta magică"! Vara trecută, când era curtat de Steaua şi de naţional ...

    Dascălul Ovidiu Badescu îi învață pe elevi să gândească logic

    Ovidiu Badescu este profesor de matematică la Colegiul Național „Traian Lalescu” din Reșița. De ...

    Profesorul de pe locul 5: Călin Baban face naveta de 13 ani pentru a le preda elevilor de la Colegiul de Artă

    Dascălul în vârstă de 36 de ani predă arta plastica la clasele de arhitectură ale Colegiului de ...

    „Victor nu poate să-şi asume eşecul căsniciei noastre“

    Realizatoarea TV Marina Almăşan îl învinovăţeşte pe fostul ei soţ, cântăreţul Victor Socaciu, p ...

    Sibiu: Dan Călin Băban, matematicianul şef peste Liceul de Artă din Sibiu

    Dan Călin Băban, profesor de matematică şi fost voleibalist de performanţă, conduce de şase ani ...

    VIDEO Superbunicuțele din Târgu-Mureș joacă volei de peste 40 de ani

    Câteva bunicuțe din Târgu-Mureș formează o echipă inedită de volei. Femeile, toate trecute de 7 ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole